Praca za granicą – jakie kroki podjąć, aby znaleźć odpowiadającą nam fuchę

Praca za granicą – jakie kroki podjąć, aby znaleźć odpowiadającą nam fuchę
zrozumiec-sens
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż ze względu na perturbacje wywołane niedawnym Brexitem wielu rodaków z Wysp postanowiło wrócić do Polski, to jednak całe rzesze ludzi w różnym wieku wciąż szukają możliwości pracy za granicą. Zmieniły się jedynie pożądane kierunki wyjazdu i więcej osób kieruje się do Niemiec, Belgii lub Skandynawii. Jednakże częstym problemem jest nieznajomość realiów danego kraju i brak umiejętności wyszukiwania ofert pracy zgodnych z kwalifikacjami. Z tego powodu wiele osób wraca szybko rozczarowanych albo pracuje w miejscu, które im kompletnie nie odpowiada. Można temu łatwo zapobiec i sprawić, że praca za granicą będzie naprawdę satysfakcjonująca.

Język jest ważny, ale nie najważniejszy

Ze znajomością języka danego kraju dużo łatwiej jest znaleźć satysfakcjonującą pracę, ale można się go nauczyć już w trakcie wyjazdu i wcale nie musi być konieczny już na samym początku. Dużo istotniejsze jest to, czy łatwo nawiązujemy kontakty i czy potrafimy się dogadać chociaż trochę po niemiecku lub po angielsku. Nawet podstawowa znajomość jednego z tych języków bardzo ułatwia komunikację w większości europejskich państw, a tym samym znalezienie pracy, która jest zgodna z naszymi kwalifikacjami.

Jadąc do zagranicznej pracy po raz pierwszy, dobrze jest znaleźć ofertę jeszcze w Polsce, na przykład przy pomocy jednego z poświęconych temu zagadnieniu portali ogłoszeniowych albo internetowych forum. Pozwala to na zapoznanie się z ofertami, stawkami oraz możliwościami, jakie ma Polak za granicą w konkretnym zawodzie. Często też można dzięki temu zaoszczędzić, ponieważ wiele firm pośredniczących oferuje niedrogie zakwaterowanie oraz dojazd na miejsce.

Wiele zależy od naszych kwalifikacji

W Internecie jest pełno ofert dla osób bez doświadczenia oraz bez języka, ale najlepiej zarabiają fachowcy oraz osoby z wyższym wykształceniem technicznym. Jednak żeby znaleźć dobrą pracę wcale nie trzeba od razu kończyć studiów. Często wystarczą atrakcyjne cenowo i niezbyt długie kursy, takie jak kurs na obsługę wózków widłowych wysokiego składowania. Dzięki nim wymarzona praca za granicą staje się znacznie dostępniejsza i nie musimy być skazani na najniższe stawki.

Niezależnie od wybranej przez nas drogi poszukiwania pracy, zawsze pamiętajmy o tym, żeby przed wyjazdem i podpisaniem umowy, dokładnie sprawdzić z kim właściwie mamy do czynienia. Dobrze jest poczytać opinie na temat konkretnej firmy i dowiedzieć się od byłych i obecnych pracowników, jak wygląda sytuacja na miejscu i czy zgadza się z tym, co napisane było w ofercie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Montaż i postprodukcja filmów – jakie programy mogą nam w tym pomóc?
Edycja i montaż filmów to zadanie, w którym niezbędne są profesjonalne narzędzia. Dzięki nim można wcielić w życie nawet najbardziej […]
Ostatnie wpisy