Przekładnie są niezbędnymi elementami ruchomymi, które występują praktycznie we wszystkich układach, w których konieczne jest przenoszenie napędu. Wśród różnych modeli o charakterystycznym dla siebie działaniu, możemy wyróżnić także przekładnie ślimakowe. Zobaczmy, czym wyróżniają się na tle innych?
Wszystkie przekładnie w układach ruchomych narażone są na działanie znaczących sił. Dodatkowo często mogą na nie wpływać warunki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy skrajne temperatury, w których układy te muszą pracować.
Nic więc dziwnego, że przekładnia slimakowa powinna przede wszystkim cechować się bardzo dobrą odpornością. Często jest elementem wykonanym więc z takich materiałów jak wysokiej jakości stal albo aluminium, co pozwala na zachowanie doskonałych parametrów wytrzymałościowych i jakościowych.
Motoreduktory ślimakowe oprócz wspomnianych wyżej cech, mają zdolność do samohamowania. Jest to korzystne rozwiązanie z dwóch powodów, które również zwiększają chęć wykorzystania takich właśnie przekładni.
Po pierwsze, korzystanie z motoreduktora daje gwarancję, że układ zawsze będzie pracował na odpowiednich obrotach i nie wymknie się nam spod kontroli. Z kolei drugim argumentem, przemawiającym na korzyść samohamowania, jest to, że z powodzeniem zastępuje on klasyczne układy hamujące. W ten sposób wymagana jest mniejsza ilość podzespołów, co obniża wagę i upraszcza budowę urządzenia.