Charakter jest zbiorem pewnych cech, które wyróżnia dany przedmiot, zjawisko bądź osobę na tle tego samego rodzaju. Można mówić tutaj o charakterystycznych cechach wyglądu, preferencji, a także zachowania – wszystkie te aspekty składają się na charakter.
Najczęściej „charakter” odnosi się do człowieka – wyróżnia się wiele cech charakteru, które można przyporządkować do konkretnej jednostki (na przykład miła, nerwowa, spokojna, opanowana, rozmowny, nieśmiały) bazując na podstawie przejawianych zachowań, sposobu bycia czy zewnętrznych cech wyglądu. Według ujęcia psychologicznego bardzo często charakter w tym znaczeniu jest pojęciem utożsamianym z osobowością bądź cechami osobowości.
Choć uznaje się w większości, że charakter jest raczej ciężki do zmieniania – można nad nim pracować. Jest to zadanie stosunkowo trudne, ale nie niemożliwe. Dzięki ciężkiej pracy można wyrobić w sobie pewne cechy charakteru bądź doprowadzić inne do stłumienia. W ten sposób można walczyć na przykład z brakiem asertywności czy z nieśmiałością. Niektóre jednak cechy charakteru są tak silnie zakorzenione w ludzkiej osobowości, że nie ma większej możliwości ich swobodnego kształtowania i zmiany.
Badaniem charakteru zajmuje się charakterologia, która między innymi odpowiedzialna jest za tworzenie pewnych typologii charakteru, a także jego analizą – na przykład badaniem związku pomiędzy charakterem, a różnego typu zachowaniami bądź predyspozycjami do wykonywania określonych czynności czy rozwiązywania problemów.