Co to jest rekuperacja?

Co to jest rekuperacja?
zrozumiec-sens
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy budujemy nowoczesny dom, w pierwszej kolejności myślimy o zapewnieniu sobie niedrogiego źródła ciepła. Na nic się jednak ono nie zda, jeżeli nie zapewnimy naszemu budynkowi odpowiedniej izolacji. Nie da się jednak całkowicie go uszczelnić, ponieważ stały dostęp do świeżego powietrza jest konieczny. Aby zapobiec dużym stratom ciepła, nie zatykając jednocześnie wentylacji, wymyślono systemy rekuperacyjne. Czym zatem jest rekuperacja? Jakie są zalety jej stosowania?

Rekuperacja – nowoczesny system wentylacyjny

Najprościej rzecz ujmując, jest systemem wentylacyjnym, który zapobiega nadmiernej utracie ciepła. Starszy typ wentylacji tzw. wentylacja grawitacyjna powodowała znaczne ubytki ciepła, ponieważ stale dostarczała zimne powietrze z zewnątrz. Natomiast nowoczesny system rekuperacyjny ogrzewa powietrze dzięki zastosowaniu specjalnego urządzenia zwanego rekuperatorem. Jego działanie polega na jak najwydajniejszej wymianie ciepła między powietrzem wywiewanym z wewnątrz i pobieranym z zewnątrz. Sprawność wymiany takich urządzeń sięga od 80% do nawet 95%.

Jakie są zalety stosowania rekuperacji?

Najbardziej oczywistym atutem zamontowania tego typu wentylacji, jest odzysk energii cieplnej. Dzięki temu nie musimy już zużywać dużych ilości paliw, aby ogrzać nasz dom. Pozwala to na znaczne oszczędności finansów. Dodatkowo rekuperatory wyposażone są w filtry, które zapobiegają przedostawaniu się do budynku zanieczyszczonego powietrza, wirusów i bakterii. Polecane i sprawdzone systemy rekuperacji można znaleźć na https://clima-comfort.com.pl/rekuperacja/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie materiały przydadzą się przy budowie tarasu?
Ciężko sobie wyobrazić nowoczesny dom jednorodzinny bez przylegającego do niego tarasu. Konstrukcja ta pełni bowiem dwie zasadnicze funkcje – dekoracyjną […]
Ostatnie wpisy