Czy palenie ekogroszkiem jest opłacalne?

Czy palenie ekogroszkiem jest opłacalne?
zrozumiec-sens
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Koszty palenia ekogroszkiem, a innymi paliwami

Ekogroszek początkowo traktowany był jako odpad powstający przy produkcji węgla kamiennego. Dopiero później okazało się, że zawiera on niewiele szkodliwych substancji i doskonale sprawdza się jako paliwo do ogrzewania domów. Pomimo rosnących cen węgla i jego pochodnych palenie ekogroszkiem cieszy się nadal dużą popularnością i jest opłacalne. Ceny dobrej jakości ekogroszku i węgla kształtują się obecnie na podobnym poziomie.

Tańszy jest zakup miału, jednak opał ten jest mniej wydajny. Alternatywą dla paliw stałych jest coraz częściej gaz ziemny. Na chwilę obecną jednak palenie gazem jest opłacalne jedynie przy stosunkowo ciepłych zimach. W czasie dużych mrozów rachunki za zużyty gaz drastycznie rosną. Palenie ekogroszkiem jest również bardziej opłacalne od ogrzewania domu prądem, zwłaszcza w perspektywie nadchodzących podwyżek cen energii elektrycznej.

Korzyści palenia ekogroszkiem

Palenie ekogroszkiem jest opłacalne jednak również z innych powodów. Przede wszystkim opał ten jest ogólnodostępny, a zakup ekogroszku w Łodzi lub innej dowolnej miejscowości w kraju nie stanowi żadnego problemu. Inaczej jest w przypadku gazu. Instalacje gazowe zwłaszcza w mniejszych miejscowościach są często nadal niedostępne. Również samo palenie ekogroszkiem jest wygodne. W przypadku kotłów miałowych lub węglowych trzeba na bieżąco uzupełniać wypalające się paliwo.

Z ekogroszkiem jest inaczej. Kilkadziesiąt kilogramów opału umieszcza się jednorazowo w specjalnym pojemniku, z którego jest on za pomocą podajnika stopniowo dostarczany do kotła. Dzięki temu nie trzeba gromadzić kilku ton opału od razu i można stopniowo kupować ekogroszek workowany. Jest to więc niezwykle praktyczne rozwiązanie. Podsumowując, palenie ekogroszkiem jest nie tylko opłacalne, ale także wygodne, dlatego opał ten będzie nadal chętnie wybierany do ogrzewania domów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do jakich pomieszczeń używa się płytek wielkoformatowych?
Do jakich pomieszczeń używa się płytek wielkoformatowych?
Płytki wielkoformatowe to świetny sposób na dodanie osobowości i charakteru do każdego pomieszczenia w Twoim domu. Są one szczególnie popularne […]
Ostatnie wpisy