Czym zajmuje się notariusz?

Czym zajmuje się notariusz?
zrozumiec-sens
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda osoba powinna sporządzić testament. Jest to rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci, choć wywołuje skutki prawne dopiero, gdy testator – czyli osoba, która go sporządziła, umrze. Taki dokument można sporządzić u notariusza. W nim zapisuje się szczegółowo kto i co dziedziczy po śmierci testatora. Dzięki temu żyjąca rodzina może uniknąć nieporozumień i spraw w sądzie, gdy majątek jest spory. Takimi sprawami zajmuje się choćby notariusz Kraków to jedno z miast, gdzie znajduje się wielu godnych polecenia notariuszy.

Co powinniśmy zabrać na spotkanie z notariuszem?

Wiele osób obawia się, że notariusz Kraków cennik będzie miał bardzo wysoki. Jednak warto wiedzieć, że sporządzenie podstawowego testamentu u notariusza to wydatek ledwo kilkudziesięciu złotych. Oczywiście im większy majątek do podziału i więcej pracy dla notariusza, tym cena usług będzie też wyższa, jednak nie są to kwoty rzędu tysięcy złotych. Żeby sporządzić testament potrzebne są dokumenty potwierdzające tożsamość takie jak dowód osobisty lub paszport. Potrzebne są też dane osobowe, osób które mają dziedziczyć w tym ich pesel, adres zamieszkania, data urodzenia, a nawet imiona rodziców. Gdy ma to być testament z zapisem windykacyjnym potrzebny będzie numer księgi wieczystej oraz zaświadczenie np. ze spółdzielni, że mamy prawo do lokalu. Z kolei gdy w spadku zapisana ma być jednoosobowa działalność, dodatkowo trzeba w CEIDG ustanowić zarządcę sukcesyjnego, który aż do czasu przeprowadzenia spadkowego będzie zarządzał firmą, a później przekaże ją spadkobiercy zapisanemu w testamencie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Idealny taras – Jaki powinien być?
Idealny taras – Jaki powinien być?
Taras to miejsce, na którym można spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Powinno to być miejsce, gdzie można jeść, pić, […]
Ostatnie wpisy