Jak ogrzać mały domek?

Jeśli jesteśmy właścicielami małego domu jednorodzinnego, często mamy problem z wyborem odpowiedniego źródła ogrzewania. Niewielki metraż charakteryzuje się bowiem małym zapotrzebowaniem na ciepło (około 10 kW), ograniczoną przestrzenią na postawienie urządzenia grzewczego, a nierzadko też brakiem dostępu do gazu. W takiej sytuacji warto się zastanowić choćby nad panelami fotowoltaicznymi, piecem akumulacyjnym czy ogrzewaniem elektrycznym podłogowym.

Rozwiązania tanie, a jednocześnie skuteczne

Właściciel małego domku może postawić zarówno na rozwiązania klasyczne, jak i nowoczesne. Jeśli chodzi o te pierwsze, to dobrym pomysłem na ogrzanie pomieszczeń będzie zamontowanie w kotłowni urządzenia na wybrane paliwo stałe. Może to być kocioł zasypowy z buforem ciepła (gwarantujący czyste spalanie węgla lub drewna), kocioł podajnikowy (o mocy 10 lub 12 kW) albo automatyczny kocioł na pellet lub ekogroszek (brak konieczności obsługi urządzenia i duża czystość). W każdym z tych przypadków cena produkowanego ciepła będzie niższa niż gdybyśmy stosowali tradycyjne piece albo ogrzewanie elektryczne. Inne godne uwagi rozwiązania to:

  • panele słoneczne — umieszczane przeważnie na dachu, działają na tej zasadzie, że czerpią energię z promieni słonecznych; warto się zainteresować dotacjami na panele fotowoltaiczne 2019, bo dzięki temu można ogrzać niewielki dom jeszcze taniej
  • ogrzewanie elektryczne podłogowe — pod stropem, płytkami lub panelami umieszcza się specjalne folie grzewcze, które wydzielają odpowiednią ilość ciepła i roznoszą je po danym wnętrzu
  • pompy ciepła, ewentualnie piece akumulacyjne — oba te sprzęty pobierają prąd, ale w umiarkowanym zakresie, zwłaszcza jeśli mamy do ogrzania niewiele pomieszczeń i nie są to wnętrza zbyt przestronne.

 

2 lata temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 14 =