Pompy przemysłowe są od lat bardzo cenione w każdej branży i w wielu zakładach produkcyjnych. Szeroki wybór modeli dostępnych na rynku sprawia, że można z łatwością dostosować dany mechanizm do własnych potrzeb i wymagań w skonkretyzowanej aplikacji. Urządzenia tego typu można wykorzystać na liniach produkcyjnych w sektorze lakierniczym, chemicznym, petrochemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, drukarskim i spożywczym.
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy zakład produkcyjny ma konkurencję. Właśnie z tego względu przedsiębiorcy rywalizują między sobą o zajęcie jak najwyższej pozycji rynkowej i stanie się liderem w swojej branży. Jednak droga do sukcesu bywa dość długa i skomplikowana. W pierwszej kolejności należy zadbać o jakość oferowanych produktów. W dużej mierze warto skupić się również na samym procesie produkcji, który powinien być jak najlepiej przemyślany i zautomatyzowany pod wieloma kątami. Właśnie z tego względu doskonałym rozwiązaniem jest wyposażenie zakładów produkcyjnych w pompy przemysłowe. Wśród tego rodzaju urządzeń znajduje się wiele różnych modeli umożliwiających transport niemal każdej substancji, bez względu na jej właściwości.
Pompy przemysłowe mogą być wykorzystywane w zakładach produkcyjnych na wiele sposobów. Najczęściej stosuje się je do dozowania kwasów, transportu odczynników i zawiesin, pompowania cieczy, a także oczyszczania wody. W zależności od wybranego modelu możemy znacznie usprawnić cały proces produkcyjny i przyspieszyć tym samym pracę, jednocześnie zwiększając jej wydajność. Należy jednak pamiętać, że zakupione pompy przemysłowe powinny cechować się wysoką jakością i starannością wykonania każdego elementu, a także wzorową wydajnością i bezawaryjnością.
Poniżej przedstawiamy rodzaje pomp przemysłowych, które warto stosować w zakładach produkcyjnych, dzięki którym prace będą mogły przebiegać znacznie szybciej i wydajniej. Oczywiście podstawą jest ich odpowiednie rozmieszczenie na taśmach produkcyjnych, a także ustawienie najważniejszych parametrów. Ponadto należy dopasować dane urządzenie, zwracając uwagę na jego główne przeznaczenie do konkretnego działania i potrzeb.
Pompy beczkowe są przeznaczone do rozładunku substancji z pojemników takich jak beczki i zbiorniki, których głębokość nie przekracza 1,8 m. Urządzenia tego rodzaju znajdą swoje zastosowanie w branży przemysłowej i spożywczej, gdyż są bardzo lekkie i wygodne w obsłudze, a także doskonale radzą sobie z niemal każdą cieczą. Mogą transportować medium o niskiej, jak i wysokiej lepkości, a także substancje agresywne i chemiczne.
Pompy krzywkowe to doskonały wybór do zakładów przemysłowych z kilku powodów. Przede wszystkim urządzenia tego rodzaju zapewniają niezawodność i wysoką sprawność działania, a ich odpowiednia budowa gwarantuje higieniczność i łatwość czyszczenia. Dzięki tym zaletom pompy krzywkowe idealnie sprawdzą się w tłoczeniu cieczy o delikatnej strukturze.
Pompy z elastycznym wirnikiem charakteryzują się dużą uniwersalnością i szerokim zastosowaniem. Można je wykorzystać do wielu zadań dzięki wirnikom wykonanym z różnego rodzaju materiałów charakteryzujących się szerokim zakresem ciśnień. Popularność tego typu pomp jest zawdzięczana w dużej mierze prostej budowie. Modele solidnie wykonanych pomp można otrzymać m.in. u tego przedstawiciela: https://www.pompy-polska.pl/pompa-z-elastycznym-wirnikiem.
Pompy wirowe to jedne z najbardziej uniwersalnych urządzeń stosowanych w zakładach produkcyjnych. Za ich pomocą można przetłaczać wodę, pompować różnego rodzaju ciecze, a także transportować agresywne chemikalia. Modele te charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną.
Pompy zębate mają zastosowanie niemal we wszystkich branżach, gdyż sprawdzają się doskonale podczas pompowania rzadkich i bardzo lepkich cieczy, dzięki czemu są często wykorzystywane przy transporcie wielu rodzajów cieczy — od płynnych paliw, aż po gęste oleje. Ich solidna budowa, wysoka wytrzymałość i niezawodność sprawiają, że urządzenia te stanowią idealną inwestycję do zakładów produkcyjnych.
Pompy perystaltyczne, nazywane również wężowymi, są najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami do dozowania lub przetłaczania różnego rodzaju medium. Konstrukcja tych modeli nie niszczy nawet delikatnej struktury produktów, a także gwarantuje wysoką precyzję pracy.
Pompy śrubowe wyróżniają się bezzaworową konstrukcją, a także proporcjonalnością przepływu w stosunku do prędkości obrotowej silnika. Ponadto w trakcie pracy tego rodzaju urządzeń można zmienić kierunek przepływu medium, co jest ogromną zalet tych urządzeń.
Doskonałym wyborem do zakładów produkcyjnych są pompy membranowe budowa tych urządzeń jest zupełnie inna niż pozostałych, a solidna konstrukcja i prosta zasada działania, opierająca się na zasilaniu sprężonym powietrzem sprawiają, że te modele spełniają wysokie wymagania. Pompy membranowe są dostosowane do transportu cieczy agresywnych, chemicznych i korozyjnych, a także tych o niskiej i wysokiej lepkości. Ponadto można je stosować również w przypadku pompowania cieczy o działaniu ściernym, wrażliwych na ścinanie, łatwopalnych i tych z zawartością cząstek stałych.
Pompy dozujące doskonale sprawdzają się do dozowania związków chemicznych. Ich specjalnie zaprojektowana konstrukcja umożliwia pracę z wysokociśnieniowymi układami, a sam proces dozowania przebiega niezwykle precyzyjnie.