Maszyny i urządzenia stosowane powszechnie do obróbki metalu

Maszyny i urządzenia stosowane powszechnie do obróbki metalu
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W metalurgii i obróbce metali, obróbka metali jest procesem pracy z metalami i tworzenia części do wykorzystania w produktach, które mogą być sprzedawane. Obejmuje szeroki zakres prac, od dużych statków i mostów do precyzyjnych części silników.

Maszyny i urządzenia powszechnie stosowane do obróbki metali obejmują:

Tokarki

Tokarki są używane do kształtowania części metalowych poprzez usuwanie materiału. Mogą być napędzane silnikami elektrycznymi, hydrauliką lub pneumatyką i często są używane w połączeniu z automatycznymi zmieniaczami narzędzi.

Szlifierki

Szlifierki są używane do szybkiego usuwania małych ilości materiału. Obejmują one szlifierki stołowe, szlifierki taśmowe i szlifierki tarczowe.

Wiertarki

Wiertła są używane do tworzenia otworów w częściach metalowych. Są to zarówno małe wiertarki ręczne, jak i duże prasy wiertnicze, które mogą wiercić duże otwory przy użyciu wielu wierteł jednocześnie.

Nożyce

Nożyce są używane do cięcia blach do pożądanych kształtów lub rozmiarów. Nożyce wykorzystują dwa ostrza, które poruszają się obok siebie z dużą prędkością, aby przeciąć arkusze grubej stali lub aluminium.    

Prasy wykrawające

Prasy dziurkujące wykorzystują matryce (formy) i taran, który uderza w nie po uruchomieniu przez operatora; proces ten jest podobny do wybijania monet z walcarki, ale z dużo większą siłą i dokładnością. Maszyny te mogą być ręczne lub zautomatyzowane w zależności od produkowanej części.

Frezarka

Frezarka wykorzystuje frezy obrotowe lub frezy do usuwania materiału z obrabianego przedmiotu za pomocą głowicy frezów obrotowych, która może być przesuwana względem obrabianego przedmiotu za pomocą stołu X-Y.

Strugarka

Strugarka to obrabiarka służąca do usuwania materiału ze wszystkich stron przedmiotu, zwanego licowaniem, ale z reguły tylko z jednej strony jednocześnie. Różni się ona od stolarki, która usuwa materiał z dwóch sąsiednich stron jednocześnie i w ten sposób pozostawia cieńszy pasek, który musi być następnie usunięty za pomocą innych środków.

Ponadto na rynku można znaleźć też inne urządzenia, które wspomogą obróbkę metalu, takie jak gilotyna do cięcia blach czy walcarki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ubrać się na uroczystą kolację?
Jak ubrać się na uroczystą kolację?
Uroczyste kolacje nieco straszą swoją nazwą. Poważna atmosfera wprawia w zakłopotanie i stwarza problemy w przygotowaniach, na które w żadnej […]
Ostatnie wpisy