Większość zakładów produkcyjnych korzysta z energii sprężonego powietrza. Jest to bezpieczne medium, które może być w prosty sposób wytwarzane, magazynowane i przesyłane do różnego rodzaju odbiorników. Jego ogromną zaletą jest też nieograniczona dostępność i bezproblemowa eksploatacja.
Aby możliwe było wykorzystanie sprężonego powietrza, niezbędne jest jego wytworzenie. Proces ten polega na wtłaczaniu mieszaniny gazów znajdujących się w atmosferze do mniejszej przestrzeni. Powietrze o ciśnieniu wyższym od atmosferycznego posiada energię, która po rozproszeniu może zasilać urządzenia pneumatyczne. Do wytwarzania sprężonego powietrza w zakładach produkcyjnych wykorzystuje się kompresory śrubowe. To niezawodny sprzęt przeznaczony do pracy ciągłej, charakteryzujący się dużą sprawnością energetyczną.
Ilość wytwarzanego sprężonego powietrza powinna być dostosowana do potrzeb odbiorników. W zakładach produkcyjnych odbiornikami energii najczęściej są narzędzia pneumatyczne, takie jak klucze udarowe, wkrętarki, przecinarki, czy też szlifierki. Kompresory wykorzystywane są także w lakierniach do zasilania pistoletów lakierniczych. Ogromną zaletą sprężonego powietrza jest jego dostępność, co pozwala utrzymać ciągłość procesu produkcyjnego. Popularność urządzeń pneumatycznych wynika również z tego, że korzystanie z nich jest bezpieczne. Tego rodzaju sprzęt w przeciwieństwie do urządzeń elektrycznych może być z powodzeniem stosowany w miejscach zagrożonych pożarem lub wybuchem.