Kiedy starać się o zachowek

Kiedy starać się o zachowek
zrozumiec-sens
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Członkom rodziny zmarłego, którzy zostali pominięci w testamencie i nie otrzymali darowizny za życia zmarłego, należy się zachowek. Co to jest zachowek i komu on przysługuje? Zachowek jest swego rodzaju ochroną dla żyjącej najbliżej rodziny przed niekorzystnymi dla niej rozporządzeniami w ostatniej woli zmarłego.

Zachowek i obowiązujące terminy

O zachowek można ubiegać się maksymalnie w przeciągu pięciu lat od chwili, kiedy został ogłoszony testament zmarłego. Tak jak w każdym przypadku zdarzają się sytuacje wyjątkowe i wtedy pomocny może być adwokat Warszawa. Adwokat pomocny będzie również wtedy, gdy to ty otrzymasz wezwanie do zapłaty zachowku.

Kto uprawniony jest do zachowku

Do zachowku uprawniony jest bardzo ograniczony krąg osób. Ustawodawca jasno określił, że są to zstępni dla zmarłego, czyli dzieci, wnuki i prawnuki, a w dalszej kolejności małżonek i rodzice. Do zachowku po osobie zmarłej nie jest uprawnione jego rodzeństwo.

Kwestie związane z takimi działaniami jak zachowek Warszawa są bardzo często skomplikowane. Zachowek z reguły stanowi pewną wartość wyrażoną w pieniądzu. Za zgodą osoby, dla której zachowek się należy, moze on przybrać inna formę, na przykład udział w nieruchomości. Należy również pamiętać, że na wysokość zachowku mają wpływ wszelkie otrzymane darowizny za życia zmarłego. Do otrzymania zachowku nie będą uprawnione takie osoby, które odrzuciły spadek po zmarłym, a także takie, które uznano za niegodne lub zostały wcześniej wydziedziczone przez spadkodawcę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy metalowe meble pasują do biura?
Umeblowanie zarówno mniejszej, jak i większej przestrzeni biurowej, wcale nie musi się opierać na rzeczach wykonanych z drewna. Wyposażenie przygotowane […]
Ostatnie wpisy