Kolumny podłogowe czy podstawkowe – które wybrać?

Wiele osób regularnie słuchających muzyki decyduje się na zakup profesjonalnych kolumn głośnikowych do domu. Nie są one co prawda w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z artystą lub zespołem wykonującym swoje utwory na żywo, ale pozwalają na uzyskanie podobnego efektu jak w sali koncertowej czy klubie. Na rynku znajdziemy zarówno kolumny podłogowe, jak i podstawkowe – oba rodzaje konstrukcji posiadają konkretne zalety, ale powinny być dobierane z uwzględnieniem kilku ważnych czynników. Dobrej klasy modele posiada w swojej ofercie ten specjalistyczny sklep online: https://www.galeriaaudio.pl/.

Dopasowanie do wielkości wnętrza to nie wszystko

Wybierając kolumny głośnikowe, zwracajmy szczególną uwagę na metraż pomieszczenia, w którym mają zostać umieszczone. Modele podstawkowe zajmują znacznie mniej przestrzeni, dlatego są przeznaczone głównie do wnętrz o powierzchni nieprzekraczającej 20 m2. Można je z powodzeniem ustawiać nie tylko na podłodze, ale też na meblach. Z kolei wersje podłogowe to zazwyczaj konstrukcje o sporej wysokości i szerokości – nadają się zatem do większych pokoi (powyżej 20 m2). Godny polecenia jest m.in. ten model: https://www.galeriaaudio.pl/produkt/atc-scm40-mk2/.

Drugie istotne kryterium wyboru to muzyka, jakiej zamierzamy przeważnie słuchać. Bardziej pokaźny i imponujący bas (rock, pop, techno itp.) zagwarantują nam z pewnością kolumny podłogowe, natomiast podstawkowe lepiej sprawdzą się w przypadku muzyki klasycznej. Duże znaczenie ma ponadto jakość zastosowanych przetworników. Na ogół lepsze są te montowane w wersjach podstawkowych, dlatego przy ograniczonym budżecie optymalnym rozwiązaniem jest właśnie ich zakup. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o mocy obu omawianych rodzajów kolumn. Tutaj wyższą skuteczność wykazują zdecydowanie modele podłogowe (powyżej 90 dB).

12 miesięcy temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × jeden =