Pandemia Covid-19, która rozpoczęła się w 2019 roku w Chinach, objęła swoim zasięgiem cały świat. Najnowsze doniesienia nie wskazują, aby miała się szybko zakończyć. Kluczowym elementem w walce z epidemią choroby zakaźnej jest szybka i skuteczna diagnostyka osób zakażonych, tak by zostały odizolowane i w przypadku ostrego przebiegu infekcji poddane leczeniu. Na nowych badaniach nad Covid-19, przeprowadzanych w licznych laboratoriach na całym świecie, opiera się opracowywanie metod postępowania w przypadku zakażeń, ale również zasad rygoru sanitarnego, który ma zadanie zmniejszyć transmisję wirusa.
W diagnozowaniu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wykorzystuje się dwa rodzaje badań: genetyczne oraz serologiczne. Testy te różnią się metodologią i zastosowaniem. Testy genetyczne wykonuje się na wymazie pobieranym z dróg oddechowych. Ich zastosowanie pozwala na zidentyfikowanie materiału genetycznego wirusa. Testy molekularne stosuje się na początku infekcji, gdy wirus replikuje.
Drugi rodzaj testów oparty jest na przeciwciałach do badań Covid-19, których obecność w osoczu lub surowicy krwi świadczy o kontakcie pacjenta z koronawirusem. Stosowany jest po wystąpieniu pierwszych objawów, a wynik pozytywny może pojawić się u osób, które infekcję przeszły bezobjawowo lub jako lekkie przeziębienie. Test serologiczny wykonuje się na krwi pobranej od pacjenta. W badaniach epidemiologicznych większe znaczenie mają testy oparte na wykryciu przeciwciał, ponieważ pozwalają na przebadanie dużej liczby próbek w krótkim czasie.