Na czym polega otoskopia?

Na czym polega otoskopia?
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Otoskopia, czyli wziernikowanie ucha, to nieinwazyjne badanie fizykalne, którego celem jest ocena zewnętrznego przewodu słuchowego oraz ocena błony bębenkowej, umożliwiająca stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości w obrębie ucha środkowego. W przypadku wystąpienia perforacji błony bębenkowej ocenie podlega również zawartość jamy bębenkowej.

Problemy z uszami

Uciążliwy ból, zaczerwieniona małżowina uszna, pieczenie, podwyższona temperatura i wyciek z ucha – to najczęstsze symptomy świadczące o tym, że z uchem dzieje się coś niedobrego. W tej sytuacji najlepiej udać się do laryngologa, który dokładnie obejrzy ucho, a jeśli zaistnieje konieczność, zleci odpowiednie leczenie. Prawidłową ocenę ucha umożliwia otoskopia, czyli wziernikowanie.

Wykonywana jest za pomocą specjalnego urządzenia, czyli otoskopu. Działanie tego sprzętu medycznego opiera się przede wszystkim na wbudowanych elementach optycznych, które po wprowadzeniu wziernika do ucha umożliwiają jego dokładną ocenę. Badanie to wykonywane jest standardowo, bez względu na przyczynę dolegliwości. W większości przypadków wystarczy leczenie farmakologiczne, może się jednak zdarzyć, że w wyniku choroby lub działania czynników zewnętrznych został uszkodzony przewód słuchowy, czego efektem są zaburzenia słyszenia i związany z tym dyskomfort. Narzędziem umożliwiającym zniwelowanie niedosłuchu są aparaty słuchowe Koszalin jest miastem, w którym bez problemu znaleźć można placówki oferujące wysokiej jakości rozwiązania.

Przygotowanie do otoskopii

Badanie otoskopowe nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, lekarz przeprowadza oględziny za pomocą urządzenia o odpowiednich rozmiarach – mniejsze wzierniki przeznaczone są dla niemowląt i małych dzieci, natomiast większe dla dzieci starszych i osób dorosłych.

Wiadomo jednak, że urządzenia służące do badania ucha, przede wszystkim ze względu na wbudowane elementy optyczne i kamerkę, mogą ulec zaparowaniu podcas wykonywania badania, utrudniając tym samym prawidłowe postawienie diagnozy. Chcąc uniknąć tego typu problemów, warto zastosować płyny przeciwko parowaniu, które są bezpieczne dla człowieka i jednocześnie przeciwdziałają parowaniu kamery podczas badania, dzięki czemu obraz jest wyraźny i czytelny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odpowiednio zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą?
Jak odpowiednio zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą?
Istnieje wiele sposobów, aby chronić swój samochód przed kradzieżą. Najlepszym sposobem jest nigdy nie pozostawiać samochodu uruchomionego bez nadzoru, ale […]
Ostatnie wpisy