Na co zwrócić uwagę wybierając zawór elektromagnetyczny?

Na co zwrócić uwagę wybierając zawór elektromagnetyczny?
zrozumiec-sens
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawory elektromagnetyczne to elementy montowane w wielu układach i systemach przemysłowych. Odpowiadają one przede wszystkim za sprawne kontrolowanie przepływu medium roboczego – np. wody użytkowej lub gazu. Standardowy model składa się z zaworu głównego (otwierającego i zamykającego strumień) oraz specjalnej cewki, która działa zawsze w oparciu o sygnał elektryczny. Przy wyborze omawianych komponentów należy koniecznie wziąć pod uwagę kilka konkretnych czynników wpływających na ich prawidłowe funkcjonowanie. 

W pierwszej kolejności liczy się przeznaczenie

Decydując się na zakup zaworu elektromagnetycznego, warto na samym wstępie dowiedzieć się, do obsługi jakiego medium został stworzony. Wyróżniamy bowiem modele przeznaczone stricte do regulowania przepływu np. gazu, powietrza, tlenu czy oleju. Oczywiście największą popularnością cieszą wersje przystosowane do cieczy neutralnej, czyli wody. Posiada je w swoim szerokim asortymencie choćby ta poznańska firma: http://burkert-polska.pl/Katalog/94-Zawory-do-wody. Kolejne niezwykle istotne kryterium to materiał wykonania zaworu. Na uwagę zasługują wyłącznie egzemplarze z poliamidu, mosiądzu oraz stali. Do agresywnych czynników w postaci paliw czy roztworów nawozowych pasują zwłaszcza te pierwsze, natomiast pozostałe mają charakter uniwersalny. Jeszcze innym ważnym parametrem jest średnica nominalna zaworu, która musi być dostosowana do przyłącza rurowego. W przeciwnym razie danemu systemowi grozi przewymiarowanie. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o takich czynnikach wyboru, jak temperatura medium, poziom napięcia sterującego i odporność na zanieczyszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakiej sytuacji powinieneś wezwać pogotowie energetyczne?
W jakiej sytuacji powinieneś wezwać pogotowie energetyczne?
Awarie związane z elektrycznością są jednymi z najbardziej niebezpiecznych, jakich można doświadczyć. Mogą one spowodować rozległe szkody dla Ciebie i […]
Ostatnie wpisy