Nawet rozbudowane systemy automatyki budynkowej mogą być niezwykle proste w wykonaniu – wystarczy zastosować inteligentne moduły marki Sonoff.
Inteligentny dom, będący obiektem marzeń wielu pasjonatów nowych technologii, kojarzył się dotąd ze złożonymi i kosztownymi instalacjami, przeważnie pozostającymi tylko w zasięgu osób o bardziej zasobnym portfelu. Okazuje się jednak, że postęp elektroniki, związany z wszechobecną miniaturyzacją i upowszechnieniem technologii Internetu Rzeczy (IoT), otworzył producentom systemów automatyki budynkowej tak szerokie możliwości, że dziś mogą oni zaoferować niewielkie, a co najważniejsze – niedrogie moduły, pozwalające z powodzeniem zbudować własny, inteligentny dom.
Ogromną zaletą produktów marki Sonoff jest łatwość instalacji oraz konfiguracji modułów. W połączeniu z niezwykle atrakcyjną ceną oraz bogactwem oferty, daje to spore możliwości wszystkim osobom zainteresowanym choć częściową automatyzacją swojego mieszkania lub domu. Łączność WiFi znacząco upraszcza instalację, gdyż dzięki niej nie jest już konieczne prowadzenie licznych przewodów komunikacyjnych i sterujących – wystarczy jedynie doprowadzić zasilanie sieciowe oraz podłączyć model przekaźnika Sonoff do urządzenia, które ma być przezeń sterowane. Część modułów marki Sonoff mieści się w standardowych puszkach podtynkowych, dzięki czemu modyfikacja istniejącej instalacji elektrycznej nie wymaga żadnych widocznych dla domowników, jak i osób postronnych, zmian. To znacząca zaleta systemu, gdyż konwencjonalne rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej, instalowane jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu, przeznaczone były do montażu praktycznie tylko w pomieszczeniach w stanie surowym lub też poddawanym generalnemu remontowi.
Firma Sonoff poważnie podeszła do kwestii bezpieczeństwa oraz certyfikacji. Procedura ta jest niezbędna do spełnienia najbardziej rygorystycznych wymagań stawianych urządzeniom, które podlegają dyrektywie LVD, obowiązującej na terenie Unii Europejskiej. Moduł DUALR3 jest pierwszym inteligentnym przekaźnikiem, który uzyskał certyfikację TÜV – dzięki przemyślanemu projektowi umożliwia pomiar zużycia mocy, dwukierunkową komunikację z innymi urządzeniami marki Sonoff, a także efektywną ochronę przed uszkodzeniem, spowodowanym np. przepięciami w sieci energetycznej. Do sterowania pojedynczym urządzeniem można natomiast wykorzystać dostępny w ofercie sklepu Botland moduł Sonoff Mini R2 – dopuszkowy przekaźnik 240V obsługiwany jest za pośrednictwem aplikacji eWeLink, dostępnej na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS i komunikującej się z modułem poprzez łącze WiFi 802.11 b/g/n 2,4 GHz. Ten kompaktowy, nowoczesny moduł posiada wbudowaną antenę WiFi, wyjście przekaźnikowe o obciążalności aż 10 A i może pracować w sieciach energetycznych o napięciu zarówno 230 V, jak i 110 V – pełen zakres napięć to bowiem 100..240 VAC (50/60 Hz).
Funkcjonalność modułów Sonoff dobitnie pokazuje, jak nowoczesne i zarazem otwarte podejście do swoich odbiorców ma ta młoda, chińska marka. Niektóre przekaźniki pozwalają bowiem na… tworzenie i wgrywanie własnego oprogramowania – możliwość taką, pod nazwą DIY, oferują moduły takie, jak Sonoff Basic R3. Dzięki wsparciu REST API bardziej zaawansowani użytkownicy mogą niemal dowolnie rozbudowywać swoją instalację inteligentnego domu, wykraczając poza ograniczenia domyślnych trybów pracy i ustawień aplikacji mobilnej. Co więcej, moduły są w pełni kompatybilne z urządzeniami takimi, jak iPhone, iPad, iPad Mini, a także telefonami i tabletami z systemem Android oraz komputerami obsługującymi standard HTML 5. Wymiary modułu to 91 x 43 x 25 mm, a jego banalnie wręcz proste podłączenie (dwa przewody wejściowe dla zasilania 230 VAC i dwa wyjściowe, biegnące do sterowanego obciążenia) nie stanowi żadnego problemu nawet dla osób rozpoczynających swoją przygodę z inteligentnymi przekaźnikami marki Sonoff. W ofercie Botland znalazła się także pokaźna oferta innych modułów azjatyckiego producenta, w tym Sonoff TH10 (z funkcją pomiaru temperatury i wilgotności), Sonoff T0EU2C-TX – dotykowy, 2-kanałowy wyłącznik ścienny z WiFi, czy też Sonoff RF Bridge – bramka zapewniająca możliwość połączenia urządzeń komunikujących się w paśmie ISM 433 MHz z konwencjonalną siecią WiFi.