Dynamiczna urbanizacja sprawia, że coraz więcej ekologów ostrzega przed niedoborami wody pitnej. Żeby w najbliższej przyszłości jej nie zabrakło, warto już teraz zacząć korzystać z nowoczesnych technologii pozwalających zmniejszyć jej zużycie. Pomóc w tym mogą np. domowe instalacje, które pozwalają powtórnie wykorzystywać ciecz zużytą podczas mycia, czy prania. Tzw. szara woda po przefiltrowaniu może być powtórnie wykorzystana np. do spłukiwania toalety.
Pomocne w oszczędzaniu wody użytkowej są także biologiczne oczyszczalnie ścieków oferowane m.in. przez https://centrum-sciekow.pl. Dzięki nim możliwe jest oczyszczenie płynnych ścieków nawet do poziomu 97 procent. Taka woda może być z powodzeniem ponownie wykorzystana do podlewania ogrodu. Takie ekologiczne i wydajne instalacje są coraz częściej montowane w nowo powstających domach, które nie mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej.
Coraz więcej krajów europejskich wprowadza zakaz podlewania ogrodów wodą pitną. Zakaz ten ma ograniczyć jej zużycie. Żeby podlać domowy ogród, należy korzystać z wody odzyskanej z przydomowej oczyszczalni lub z nagromadzonej deszczówki. Do jej gromadzenia służą naziemne lub podziemne zbiorniki na deszczówkę wykonane z tworzyw sztucznych, które można nabyć na https://centrum-sciekow.pl/kategoria/zbiorniki-na-deszczowke/podziemne/.
Podłączone do wylotu z rynny zbiorniki zbierają ciecz opadową. W związku z tym, że jest ona pozbawiona chloru i ma niskie ph, doskonale nadaje się do podlewania roślin. Okazuje się jednak, że można iść krok dalej. W nowoczesnych instalacjach domowych deszczówka bywa wykorzystywana nie tylko do podlewania ogrodu, ale także i spłukiwania toalety. Dzięki systemowi pomp jest ona dostarczana do łazienek, gdzie może zostać ponownie wykorzystana. Taka technologia pozwala uzyskać znaczące oszczędności w zużywaniu wody przez gospodarstwa domowe.