W jakich sytuacjach dentysta może zlecić zrobienie prześwietlenia zęba?

W jakich sytuacjach dentysta może zlecić zrobienie prześwietlenia zęba?
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

RTG zęba to proste badanie diagnostyczne, które wykonuje się stosunkowo często przed różnego rodzaju zabiegami. Zdjęcie pozwala stomatologowi na dokładne rozeznanie w budowie zęba i ewentualnych uszkodzeniach korzeni. W jakich sytuacjach możemy spodziewać się konieczności takiego badania?

Refundacja?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że RTG zęba to badanie, na które musimy dostać skierowanie od dentysty lub chirurga szczękowego. Jego wykonanie jest proste i bezbolesne, a lekarzowi daje bardzo dokładny obraz diagnostyczny stanu zęba oraz korzeni. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedno tego typu zdjęcie w roku. Za ich większą ilość musimy niestety zapłacić z własnej kieszeni. Na szczęście na RTG zęba w Szczecinie nie trzeba długo czekać.

W jakich okolicznościach zleca się RTG zęba?

Dentysta daje skierowanie na tego typu badanie diagnostyczne w momentach, kiedy potrzebny jest panoramiczny obraz wnętrza zęba oraz stanu korzeni. Najczęściej jest ono wykonywane przed leczeniem kanałowym oraz wyjątkowo trudną ekstrakcją zęba. Szczególnie ta ostatnia, wykonywana w gabinecie chirurga szczękowego, bardzo często wymaga dokładnego wglądu w całościowy stan korzenia.

Niestety, po wyrwaniu nawet jednego zęba mogą pojawić się skutki uboczne w postaci przerw i rozsuwania się pozostałych. Dlatego tuż po ekstrakcji należy omówić z dentystą plan zastąpienia wyrwanego zęba na przykład częściową protezą, mostem lub implantem.  Aby pogłębić wiedzę warto przewertować strony internetowe profesjonalistów: https://www.slowikmed.pl/opieka-stomatologiczna/protezy-zebowe/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aranżacja salonu – jakich mebli nie może w nim zabraknąć?
Aranżacja salonu – jakich mebli nie może w nim zabraknąć?
Salon, jako szczególne pomieszczenie w całym domu powinien odpowiednio się prezentować. To właśnie w nim wypoczywamy po trudach całego dnia. […]
Ostatnie wpisy