Wymiana pieca na bardziej ekologiczny – jak się za to zabrać?

Wymiana pieca na bardziej ekologiczny – jak się za to zabrać?
zrozumiec-sens
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Duże zanieczyszczenie powietrza sprawia, że wiele samorządów w Polsce uruchomiło dotacje dla osób pragnących wymienić piece na bardziej ekologiczne. Aby je otrzymać, trzeba jednak podjąć odpowiednie działania.

Pierwszą czynnością, jaką powinna wykonać osoba starająca się o dotacje jest odwiedzenie urzędu gminy i sprawdzenie czy dany samorząd oferuje tego rodzaju dofinansowanie. Nawet jeśli dana gmina daje taką możliwość, należy pamiętać, że pula środków dostępnych w danym roku jest zazwyczaj mocno ograniczona. Z tego powodu na dotację mogą liczyć przede wszystkim te osoby, które odpowiednio wcześnie złożą wymagane dokumenty. Jeśli pula środków nie została jeszcze wykorzystana, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku podpisywana zostaje umowa pomiędzy wnioskodawcą, a samorządem. Warto pamiętać, że dotacje na wymianę pieca wypłacane są dopiero po zakończeniu prac. Mają więc charakter refundacji poniesionych kosztów. Refundacja odbywa się na podstawie rachunków dostarczonych do urzędu. To bardzo ważne, ponieważ osoba składająca wniosek, zanim otrzyma dotację, musi znaleźć własne środki finansowe na przeprowadzenie tego typu inwestycji. Aby uniknąć problemów finansowych, warto jeszcze przed złożeniem wniosku dowiedzieć się, w jakim terminie dokonywany jest zwrot poniesionych nakładów. Jeśli chodzi o wybór kotła to najlepszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zakup kotła gazowego. W związku z tym, że nie we wszystkich miejscowościach w Polsce sieć gazowa jest dostępna, konieczne może być znalezienie alternatywnego rozwiązania. Rozwiązaniem takim mogą być nowoczesne piece na paliwa stałe lub biomasę. W pierwszych spala się węgiel lub ekogroszek, w drugich słomę, pellet, brykiet drewniany lub wierzbę energetyczną. Istotnym kryterium wyboru może być tutaj cena. Kotły na ekogroszek kosztują nawet 5000 zł, koszt nabycia pieców na biomasę wynosi jedynie 1500 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co tak naprawdę daje ocieplenie budynku?
Co tak naprawdę daje ocieplenie budynku?
Budując własny dom jednorodzinny trzeba zastanowić się nad licznymi rozwiązaniami. Wymienić tutaj można choćby to z jakiego budulca on powstanie, […]
Ostatnie wpisy