Zawory stosowane w hydraulice

Zawory stosowane w hydraulice
zrozumiec-sens
Budownictwo
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednymi z najbardziej istotnych elementów każdego układu hydraulicznego są zawory. Ich podstawowym zadaniem jest zamykanie, otwieranie i regulowanie przepływu cieczy, gazu albo innej substancji. Konstrukcje te są zróżnicowane pod względem budowy – wyróżniamy m.in. modele grzybkowe, kulowe, zasuwowe, pływakowe i nożowe. Bardzo często w instalacjach montowane są zwłaszcza te pierwsze, ponieważ pełnią zarówno funkcję odcinającą, jak i sterującą. Znajdziemy je na http://www.gtm-pv.pl/produkcja-wlasna/zawory-grzybkowe.html.

Gwarancja sprawnego działania całej instalacji 

Zawory hydrauliczne różnią się od siebie nie tylko pod względem budowy, ale przede wszystkim przeznaczenia. Najbardziej popularne są modele sterujące kierunkiem przepływu, które służą do rozprowadzania czynnika roboczego we właściwe gałęzie danego układu. Występują zazwyczaj w formie trójdrogowej albo czterodrogowej. W tej kategorii prym wiodą specjalne rozdzielacze hydrauliczne, montowane powszechnie w maszynach przemysłowych między pompą a silnikiem (napędem).

Drugą kategorię omawianych elementów stanowią urządzenia odpowiedzialne za precyzyjne sterowanie ciśnieniem, tak aby jego nagły nadmiar nie uszkodził poszczególnych części układu. Są to w większości przelewowe zawory bezpieczeństwa, stosowane najczęściej w węzłach cieplnych oraz zaawansowanych kotłach. Ostatni rodzaj to zawory ściśle regulujące natężenie przepływu, za pomocą których możliwe jest utrzymanie optymalnej wartości prędkości strumienia substancji roboczej. Dzielimy je przede wszystkim na dławiące oraz dławiąco-zwrotne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nurkowanie – od czego zacząć i jak się przygotować?
Nurkowanie – od czego zacząć i jak się przygotować?
Zastanawiasz się, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i wyjechać na egzotyczne wakacje przy jednoczesnym rozwijaniu swoich pasji? Jeśli należysz do […]
Ostatnie wpisy