Akcesoria używane przez księży do odprawiania obrzędów liturgicznych?

Akcesoria używane przez księży do odprawiania obrzędów liturgicznych?
zrozumiec-sens
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Liturgia sprawowana we wspólnotach chrześcijańskich jest niezwykle bogata i pełna znaczeń. Msza święta to przede wszystkim wciąż na nowo przeżywana ofiara Jezusa Chrystusa i Jego uobecnienie na ołtarzu. Jednak bardzo istotne są tutaj również przedmioty, którymi posługuje się celebrans, lektorzy i ministranci. Budują one bogactwo i piękno liturgii. Są niezbędne zarówno podczas samej Mszy świętej, jak i w trakcie nabożeństw, chrztów, ślubów i pogrzebów.

Przedmioty niezbędne do sprawowania Mszy świętej i nabożeństw

Cała Eucharystia ma swój stały, ugruntowany przez wieki przebieg, a poszczególne jej części wymagają obecności i użycia konkretnych akcesoriów. Najważniejszym elementem przestrzeni liturgicznej jest ołtarz, czyli miejsce, przy którym uobecnia się ofiara krzyżowa. Stoją na nim świece liturgiczne oraz krzyże ołtarzowe, okryty jest natomiast specjalnymi obrusami, na których ustawione są naczynia liturgiczne używane przez księdza. Jednym z najważniejszych jest kielich, do którego kapłan wlewa wodę i wino. Podczas Eucharystii używana jest również patena, lawaterz do obmywania rąk i vasculum, czyli pojemnik do obmycia palców po rozdawaniu komunii. Na małym obrusie nazywanym korporałem umieszcza się zanoszone do ołtarza dary ofiarne. Ksiądz dokonuje również obrzędu kadzenia, które jest znakiem spotkania z Bogiem. Służą do tego trybularz, czyli kadzielnica, oraz navicula – łódka z mirrą. Z kolei do święcenia osób i przedmiotów stosuje się kropidło oraz kociołek. Monstrancji kapłan używa do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Robi to przy pomocy uchwytu nazywanego melchizedekiem. Warto wspomnieć, że liturgię rozpoczyna gest pociągnięcia za sznurek dzwonkiem, po czym ma miejsce procesja wejścia. Ponieważ używane podczas Mszy świętej akcesoria służą do oddawania chwały Bogu, powinny być starannie i estetycznie wykonane oraz utrzymane w czystości i dobrym stanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie przedmioty można przewozić w taksówce bagażowej?
Korzystanie z usług firm przeprowadzkowych jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które zdecydowanie ułatwia przewóz rzeczy. Takie przedsiębiorstwa specjalizują się w kompleksowym […]
Ostatnie wpisy