Choroby serca – jakie objawy powinny być niepokojące?

Choroby serca – jakie objawy powinny być niepokojące?
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Serce, jest obok mózgu, jednym z najważniejszych narządów. O jego chorobach mówi się zwykle w kontekście chorób całego układu krwionośnego. Do najczęściej wymienianych przypadłości zalicza się miażdżycę i nadciśnienie tętnicze.

Istnieje także szereg chorób, które wiążą się jedynie z samym sercem. Jednak zdrowy i aktywny tryb życia oraz zbilansowana dieta pozwalają na uniknięcie kłopotów z funkcjonowaniem układu krążenia. Jednak będąc obciążonym genetycznie, należy zwracać szczególną uwagę na swój stan zdrowia i regularnie poddawać się badaniom.

Najczęstsze choroby serca i ich objawy

  1. Choroba wieńcowa (niedokrwienna) i zawał są związane głównie z niedotlenieniem serca. Typowymi objawami są: uczucie duszności, ból i ucisk w klatce piersiowej (często mylony ze zgagą), uczucie zmęczenia, ale także zawroty głowy i drętwienie kończyn.
  2. Arytmia to zaburzenie związane z rytmem pracy serca. Za prawidłowe i bezpieczne uważa się od 60 do 100 uderzeń na minutę. Przekroczenie nieprawidłowej częstotliwości rytmu serca, które nie jest arytmią, może być objawem tachykardii – jeśli skurcz mięśnia sercowego przekracza 100 uderzeń na minutę, bądź bradykardii – jeśli tętno wynosi mniej niż 50 uderzeń na minutę. Oznaką tachykardii mogą być: spłycony oddech, uczucie kołatania serca, duszności, stan osłabienia, zaś bradykardii –  spowolnione reakcje, zmęczenie, omdlenia, kłopoty z pamięcią. Zaburzenia nadkomorowe (migotanie przedsionków) lub komorowe (pobudzenie komorowe) są typowymi rodzajami arytmii.
  3. Zapalenie mięśnia sercowego – może być wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, a typowym objawem jest kłujący ból w klatce piersiowej, a także objawy, które przypominają zawał.

Co zrobić w przypadku zauważenia niepokojących objawów?

Każdy objaw związany z zaburzeniem pracy serca należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem. Dobrze jest znaleźć klinikę lub poradnię, jak np. http://kardiomania.pl, która specjalizuje się wyłącznie w leczeniu chorób układu krążeniowego. Zdrowie ludzkie jest na wagę złota, więc trzeba o nie dbać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co można zamieścić w salonie kosmetycznym?
Co można zamieścić w salonie kosmetycznym?
Salon kosmetyczny to miejsce gdzie panie spędzają często wiele godzin, w oczekiwaniu na swoją kolej, by wreszcie usiąść na zabiegowym […]
Ostatnie wpisy