Co można ciąć laserem?

Współcześnie w przemyśle powszechnie wykorzystywany jest nowoczesny laser, który służy do cięcia materiałów metalowych oraz niemetalowych zróżnicowanych pod względem grubości. Podstawę w tej metodzie stanowi promień lasera o średnicy mniejszej niż pół milimetra. Wnika on w wyznaczony punkt na danym przedmiocie, a następnie zaczyna go rozcinać według wyznaczonego planu (roztapiając lub odparowując powierzchnię). Na rynku działa wiele przedsiębiorstw świadczących usługę profesjonalnego cięcia laserem, a to jedna z bardziej znanych i cenionych: https://www.valor-cnc.pl/.

Różnorodność materiałów – od metalu po papier

Podstawowe zalety cięcia laserowego to możliwość uzyskania perfekcyjnego efektu finalnego bez żadnych niedoskonałości w postaci zadziorów czy postrzępionych krawędzi (brak konieczności obróbki wykańczającej), minimalna ilość odpadów (wiązka jest niezwykle wąska i precyzyjna), wysoka powtarzalność (co umożliwia produkcję seryjną), a także maksymalnie krótki czas całego procesu. Nie dziwi zatem fakt, że metoda ta jest stosowana w bardzo wielu gałęziach przemysłu – m.in. budownictwie, branży elektronicznej, lotniczej i meblarskiej. Omawiane urządzenie służy przede wszystkim do cięcia metalu, począwszy od twardej stali nierdzewnej, przez metale szlachetne i mosiądz, a skończywszy na plastycznym aluminium.

Najczęściej wykorzystuje się je do obróbki blach o grubości od 0,5 do nawet 30 milimetrów. Oprócz tego chętnie używa się lasera do cięcia materiałów niemetalowych, takich jak tworzywa sztuczne (poliamid, pianka poliuretanowa, akryl), szkło, drewno, produkty z papieru (np. karton), skóra, guma, wyroby ceramiczne, tkaniny, a także żywność (np. owoce i warzywa). Jeśli jesteśmy zainteresowani innowacyjną usługą cięcia CNC, możemy skorzystać z oferty tej firmy: https://www.valor-cnc.pl/ciecie-laserem/wroclaw.

1 rok temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 8 =