Co oznaczają przepisy GMP?

Co oznaczają przepisy GMP?
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

GMP to przepisy, które mają za zadanie wyznaczyć standardy dobrych procedur produkcyjnych. Tyczą się one przede wszystkim zachowania higieny, sterylności i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ich przestrzeganie jest absolutnie niezbędne tam, gdzie produkowana jest żywność, bądź wytwarzane urządzenia o wysokiej precyzji. Przydaje się także w farmacji, gdzie podczas produkcji leków nie może być mowy o przedostaniu się do nich zanieczyszczeń. Aby te przepisy móc wprowadzić w życie, trzeba zastosować różnego rodzaju rozwiązania, o których poniżej.

Sterylne pomieszczenie

Fabryka, która produkuje żywność, leki, bądź precyzyjne urządzenia, powinna posiadać przynajmniej jedno pomieszczenie, w którym ilość cząsteczek w powietrzu będzie ściśle kontrolowana. Można to wykonać na różne sposoby, na rynku istnieją gotowe rozwiązania do tego celu, takie jak np. zaprezentowane na tej stronie: https://rttechnik.com/pl/. Poprzez odpowiedni system wyciągów, filtrów oraz wskaźników, możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiego współczynnika sterylności powietrza oraz wszelkich powierzchni.

Przestrzeganie przepisów

Ważne jest, by pracownicy obsługujący urządzenia w pomieszczeniu takim jak opisano powyżej, byli odpowiednio przeszkoleni. Na przykład każde wejście i wyjście musi odbywać się poprzez specjalną komorę, która uniemożliwia przedostawanie się zanieczyszczeń z zewnątrz. W przemyśle farmaceutycznym pracownicy dodatkowo muszą zakładać kombinezony ochronne, by zarówno chronić siebie jak również nie wnieść z zewnątrz zanieczyszczeń np. na ubraniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przewozisz owoce i warzywa? Uważaj!
Przewozisz owoce i warzywa? Uważaj!
Obróbka fitosanitarna jest wymagana przez prawo w większości krajów, w tym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Aby zachować zgodność z […]
Ostatnie wpisy