Główną rolą grzejników jest podwyższenie temperatury wnętrza. Są to z reguły sporych gabarytów urządzenia, które, aby działać w pełni efektywnie, nie powinny być zasłaniane – należy im zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jednocześnie grzejniki umieszcza się w dobrze widocznych i reprezentatywnych miejscach mieszkania np. pod salonowym oknem czy przy drzwiach wejściowych. Jak w takim wypadku pogodzić funkcjonalność z estetyką?
Czasy, kiedy obecność nieestetycznych żeliwnych grzejników należała do przykrej konieczności, bezpowrotnie minęły. Aktualne oferty producentów zawierają szeroki wybór funkcjonalnych i przy tym wyjątkowo atrakcyjnych wizualnie urządzeń grzewczych. Dobrze dobrany grzejnik dekoracyjny nie tylko gustownie uzupełni resztę wystroju, ale może nawet stać się małym dziełem sztuki. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata i dlatego oprócz prawidłowego funkcjonowania powinien on pasować do ogólnej estetyki pokoju lub całego wnętrza.
Sprzedawane grzejniki pokojowe czy łazienkowe zbudowane są z różnych materiałów, a różnią się od siebie nie tylko mocą, ale też kształtem oraz kolorem. W pomieszczeniu łazienkowym zamontować można stalowy grzejnik drabinkowy – jest on odporny na wilgoć i działanie wody, a dodatkowo świetnie nadaje się do suszenia mokrych ręczników. Z uwagi na potencjalne remonty czy też często dokonywane w pokojach dziennych zmiany w umeblowaniu, grzejnik znajdujący się w tym pomieszczeniu powinna cechować minimalistyczna, stonowana i nieprzytłaczająca konstrukcja. Takiej budowy urządzenie łatwo zaadaptuje się do każdej zmiany wystroju i stanie się ponadczasowym, stałym elementem mieszkania.