Czym jest brajl i jak przy jego użyciu można pomóc osobom niewidomym w komunikacji?

Czym jest brajl i jak przy jego użyciu można pomóc osobom niewidomym w komunikacji?
zrozumiec-sens
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Brajl, zwany również pismem lub alfabetem Braille’a, to system znaków, opracowany po to, by umożliwić osobom niewidomym zapisywanie lub odczytywanie tekstu. Podstawę systemu stanowi tak zwany znak tworzący, nazywany również sześciopunktem. Jest on złożony sześciu wypukłych punktów, umieszczonych po trzy w dwóch kolumnach. Każdej literze lub cyfrze przypisana jest odpowiednia kombinacja znaków, dzięki czemu każdy tekst pisany alfabetem łacińskim można wydać również brajlem. Istnieją również specjalne systemy uzupełniające, które pozwalają na przykład na zapis nut lub równań matematycznych czy chemicznych.

Usprawnienia czynności życia codziennego

Po pojawieniu się audiobooków wydawane brajlem książki nie cieszą się już tak dużą popularnością (ich wadą była również stosunkowo wysoka cena w stosunku do tradycyjnych powieści oraz duża objętość), jednak ta forma zapisu wciąż okazuje się niezwykle przydatna w różnego typu codziennych sytuacjach. Szyldy i podpisy brajlem spotkać można we wszystkich instytucjach użyteczności publicznej, a także w muzeach czy na szlakach turystycznych. Kolejnym usprawnieniem są zegarki z wypukłymi kropkami umieszczonymi na tarczy, dzięki którym można sprawdzić godzinę bez użycia wzroku. Ciekawą alternatywą dla takiego rozwiązania są zegarki mówiące, czyli takie, które wyrażają czas za pomocą komunikatów dźwiękowych. Ta propozycja skierowana jest zarówno do osób niewidomych, jak i słabowidzących lub seniorów, dla których tradycyjne małe koperty zegarków mogą nie być tak czytelne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Młodzieżowa elegancja na co dzień
Zróżnicowany asortyment odzieżowy pozwala na komponowanie niebanalnych zestawień modowych. Dostępne są nie tylko oryginalne i wygodne ubrania, ale także efektowne […]
Ostatnie wpisy