Czym różnią się między sobą rodzaje ekogroszku?

Czym różnią się między sobą rodzaje ekogroszku?
zrozumiec-sens
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ekogroszek to jeden z najpopularniejszych opałów, wykorzystywanych w domach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego produktu. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry, np. kaloryczność, wilgotność, obecność siarki, czy ilość popiołów po spalaniu. Wysokiej jakości opał jest bardziej wydajny, starcza na dłużej i jest tańszy w eksploatacji.

Jaki ekogroszek wybrać?

Opalanie domu ekogroszkiem to oszczędna i przyjazna środowisku forma uzyskiwania ciepła. Jednym z najważniejszych parametrów tego produktu jest jego kaloryczność. Im wyższa, tym mniej materiału jest potrzebne do spalenia. Redukuje to koszty ogrzewania i zanieczyszczenia. Dobry ekogroszek spala się powoli i nie trzeba często zaglądać do pieca. Niskokaloryczny produkt jest mniej wydajny i mimo że jego cena jest niższa, całkowite koszty eksploatacji będą znacznie wyższe. Wilgotność wysokiej jakości opału nie powinna przekraczać 12%. W przeciwnym razie ekogroszek nie będzie palił się dobrze.

Wybierając ekologiczny opał do pieca, warto zwrócić uwagę na jego spiekalność. Im niższa, tym wydajniej będzie ogrzewany dom. Ten parametr odpowiada również za powstawanie popiołów. Zbyt wysoki może być przyczyną zanieczyszczeń wewnątrz pieca. Wówczas trzeba częściej czyścić kocioł, co wiąże się z niepotrzebnymi wydatkami.

Kupując ekogroszek, warto stawiać na dobrej jakości produkty. Opał powinien mieć wysoką kaloryczność i niską spiekalność. Wówczas proces spalania jest wydajny i tani. Nie trzeba często dokładać do pieca, dom jest odpowiednio dogrzany, a zanieczyszczenia powietrza ograniczone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety korzystania z całorocznego kompostownika
Z roku na rok coraz popularniejsze w Polsce stają się całoroczne kompostowniki ogrodowe. Gromadzone w nich wszelkie odpady organiczne są […]
Ostatnie wpisy