Czym się różnią opony zimowe od letnich?

Czym się różnią opony zimowe od letnich?
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dotąd nie wymyślono jeszcze opon, które sprawowałaby się równie dobrze w przypadku skrajnie minusowych i dodatnich temperatur. Z tego powodu kierowcy każdego roku są zmuszeni do sezonowej wymiany opon. Jaka jest różnica między oponami zimowymi a letnimi?

Bieżnik 

Podstawową różnicę stanowi bieżnik. Opony zimowe charakteryzują się tym, że mają dużą liczbę nacięć i lamel oraz węższe kanały odprowadzające z pogrubionymi pasmami odprowadzającymi wodę i błoto pośniegowe. Tak zaprojektowana opona potrafi odnaleźć przyczepność w śniegu. Lamele wgłębiają się w śnieg, przez co stabilizują tor jazdy. Dobre opony są gwarancją bezpieczeństwa. Szczególnie godne uwagi są opony zimowe Kleber R15. Opony letnie posiadają prawie całkiem gładkie i duże klocki, niewielką liczbę nacięć i szersze kanały odprowadzające. Dzięki temu mają dużą powierzchnię styczności z podłożem, co zapewnia stabilny tor jazdy. Ponadto szerokie kanały zapobiegają poślizgom auta w deszczowy dzień. 

Ogumienie 

Opony zimowe są wykonane z gumy miękkiej o dużej zawartości krzemionki. Za sprawą czego nawet podczas silnych mrozów ogumienie zachowuje plastyczność i dużą powierzchnię styku z podłożem. Niezawodne opony zimowe można znaleźć m.in. pod adresem https://www.tireexpert.pl/kategoria-produktu/opony-zimowe-goodyear/. Opony letnie wytwarza się z gumy twardej z dużą zawartością sadzy, która sprawia, że opona pracuje prawidłowo, nawet na rozgrzanym asfalcie. Gdy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza kontakt z asfaltem opon letnich znacznie się pogarsza , przez co wzrasta ryzyko poślizgu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
O czym powinien pamiętać każdy sklep internetowy?
O czym powinien pamiętać każdy sklep internetowy?
Prowadzenie sklepu internetowego jest bardzo wygodne. Pozwala dotrzeć do setek klientów w całej Polsce i oferować najróżniejsze towary. Wielu początkujących […]
Ostatnie wpisy