Jak napowietrzać akwarium?

Jak napowietrzać akwarium?
zrozumiec-sens
Czas wolny
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Powietrze w każdym akwarium odgrywa ogromną rolę, ponieważ bez niego ryby nie byłyby w stanie prawidłowo rosnąć, a nawet żyć. Pamiętajmy o tym, że im więcej stworzeń w zbiorniku, tym więcej zużywają one tlenu. W takiej sytuacji niezbędne jest dodatkowe napowietrzanie, czyli dostarczenie wodzie właściwej ilości tlenu poprzez zastosowanie jednego z kilku istniejących rozwiązań, takich jak choćby specjalistyczne nawozy do akwarium, które wspomogą wzrost roślin akwariowych. Pozostałe metody zostaną pokrótce opisane w niniejszym artykule.

Metody naturalne i z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi

Napowietrzanie wody to proces opierający się na rozpuszczeniu w niej powietrza, które jest niezbędne do życia zarówno rybom, jak i roślinom akwariowym. Zazwyczaj jest to konieczne nie tylko w dużych, ale również w małych zbiornikach. Naturalnym sposobem napowietrzania jest zasadzenie jak największej liczby roślin, które są organizmami produkującymi tlen. Warto jednak pamiętać, że w procesie tym czynny udział bierze światło, a zatem po zmroku może dojść do niedotlenienia naszego akwarium. Podsumowując, jest to metoda dosyć ryzykowana i skuteczna przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy stosunkowo mały zbiornik. Alternatywą są rozwiązania wymagające zastosowania odpowiednich urządzeń, takich jak choćby profesjonalne napowietrzacze akwarium. Wyróżniamy wśród nich filtry i pompy. Te pierwsze działają w taki sposób, że wypływa z nich woda, która następnie spada na lustro wody w akwarium, co skutkuje wciskaniem do wnętrza określonych ilości tlenu atmosferycznego. Z kolei pompy, zwane potocznie brzęczykami, wtłaczają powietrze przy użyciu specyficznej membrany. W trakcie pracy wydają jednak niski dźwięk, który dla niektórych osób może się okazać nieco denerwujący. Alternatywą są pompy tłokowe wyposażone w silnik, charakteryzujące się dużą wytrzymałością i niemal bezgłośnym działaniem. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę wyższa cena.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zapewnić odpowiednią kondycję techniczną samochodom ciężarowym – co robić?
Jak zapewnić odpowiednią kondycję techniczną samochodom ciężarowym – co robić?
Samochody ciężarowe zazwyczaj przemierzają tysiące kilometrów każdego miesiąca swojej pracy. Poza długimi dystansami takie auta obarczone są także ogromnymi ciężarami, […]
Ostatnie wpisy