Jak uporać się ze śmiercią bliskiej osoby?

Jak uporać się ze śmiercią bliskiej osoby?
zrozumiec-sens
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Śmierć ukochanej osoby zawsze jest wydarzeniem trudnym, wymagającym przepracowania. Żałoby nie da się przyspieszyć, a wspomnienia o zmarłym pozostają z nami na zawsze. Pierwszym krokiem do tego, aby poradzić sobie z utratą bliskiej osoby jest organizacja godnego pochówku. Świadomość, że pięknie uczciliśmy pamięć ukochanego człowieka i właściwie go pożegnaliśmy stanowi pewne pocieszenie na tej trudnej drodze.

Trudne chwile tuż po odejściu bliskiego – co pomoże je przetrwać?

Odejście członka rodziny lub przyjaciela to czas, gdy szczególnie potrzebujemy obecności drugiego człowieka. Pomocna okaże się w tym okresie szczera rozmowa, w której wyrzucimy z siebie wszystko, co leży nam na sercu. Jeśli jednak wolimy spędzić te chwile w samotności, nie miejmy wyrzutów sumienia – każdy człowiek przeżywa kolejne etapy żałoby na swój sposób. Nie wahajmy się również sięgnąć po wsparcie psychologa, który pomoże nam poukładać myśli i emocje. Warto też skorzystać z usług profesjonalnego zakładu pogrzebowego, który wesprze nas w załatwianiu formalności i pomoże w przygotowaniach do pochówku – https://www.kulmapogrzeby.pl/. Pamiętajmy, że wszystkie przeżywane w tym czasie emocje są naturalne. Nie wstydźmy się płakać – rozpacz i tęsknota to odczucia, których nie należy w sobie dusić. Z czasem, gdy największy ból zelżeje, pomocne może się okazać pielęgnowanie wspomnień o zmarłym, wracanie do dobrych chwil, które wspólnie przeżyliśmy. Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, dużym wsparciem będzie modlitwa za osobę, która odeszła. W przypadku przedłużającej się żałoby, która przez wiele miesięcy utrudnia codzienne funkcjonowanie, nieodzowne może się okazać dłuższe wsparcie terapeutyczne lub psychologiczne, a niekiedy również farmakoterapia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymiana pieca na bardziej ekologiczny – jak się za to zabrać?
Wymiana pieca na bardziej ekologiczny – jak się za to zabrać?
Duże zanieczyszczenie powietrza sprawia, że wiele samorządów w Polsce uruchomiło dotacje dla osób pragnących wymienić piece na bardziej ekologiczne. Aby […]
Ostatnie wpisy