Jak zapewnić bezpieczny sen niemowlakowi?

Jak zapewnić bezpieczny sen niemowlakowi?
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W sytuacji, gdy przygotowujemy naszego maluszka do nocnego snu, powinniśmy się starać wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na jego komfort. Absolutne minimum to oczywiście szczelne zasłony albo żaluzje oraz wygodny kojec dla dziecka, ale oprócz tego warto się zastosować do kilku zasad, których wdrożenie w życie ułatwi mu zasypianie. Zostaną one pokrótce omówione w niniejszym artykule.

Kilka kluczowych porad — doceni je każdy rodzic

Jedną z ważniejszych zasad dotyczących skutecznego usypiania dziecka jest zadbanie o to, aby nie kładło się przy zapalonym świetle, ponieważ może to skutkować lękiem przed ciemnością. Im zatem szybciej przyzwyczaimy malucha do zaciemnionego wnętrza, tym łatwiej nam będzie w przyszłości zapanować nad jego spokojnym snem. Po drugie należy pamiętać, aby w trakcie karmienia oraz przewijania nie rozbudzać go całkowicie, starając się wykonywać wymienione czynności w całkowitej ciszy. Następna porada ma związek z wykształceniem u malucha odpowiednich nawyków. Znacznie lepiej mu się zasypia, jeżeli jest przyzwyczajony do ustalonego rytmu. Z tego względu zarówno w ciągu dnia, jak i bezpośrednio przed snem powinniśmy koniecznie powtarzać określone ruchy w identycznej kolejności. Poza tym kładźmy dziecko zawsze o tej samej porze — w ten sposób pokazujemy mu, że noc jest od spania, a dzień od zabawy. Jeśli opisane zabiegi nie przyniosły spodziewanych rezultatów i maluch nie może zasnąć, wówczas uspokajająco zadziała na niego delikatne mruczenie kołysanki lub dźwięk pozytywki. Unikajmy natomiast włączania kolorowych zabawek interaktywnych (np. karuzeli), gdyż niepotrzebnie pobudzają wzrok i zachęcają do zabawy. Duże znaczenie ma także zapewnienie dziecku maksymalnej wygody w łóżeczku. Wiele przydatnych akcesoriów pościelowych znajdziemy m.in. w tym sklepie: https://mamaija.pl/pokoik-dzieciecy/akcesoria-poscielowe/ochraniacze-do-lozeczka.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogród roślinny – jak go upiększyć?
Ogród roślinny – jak go upiększyć?
Jeśli szukasz kilku wspaniałych sposobów na upiększenie swojego ogrodu, to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Podamy Ci kilka wskazówek, jak sprawić, […]
Ostatnie wpisy