Układ klimatyzacji składa się z kilku części. Oto krótki przegląd każdej z nich.
Skraplacz jest wymiennikiem ciepła, który przekazuje ciepło z wężownicy wewnętrznej do wężownicy zewnętrznej. Aby umożliwić ten transfer, wężownica zewnętrzna musi być schłodzona. Skraplacz może znajdować się na zewnątrz lub wewnątrz domu. Gdy jest zainstalowany na zewnątrz, musi być chroniony przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, w tym deszczem, śniegiem i gromadzeniem się lodu.
Sprężarka to pompa, która wykorzystuje swój tłok do sprężania pary czynnika chłodniczego do postaci ciekłej, dzięki czemu można ją przepompować przez rury w domu. Ten czynnik chłodniczy pod ciśnieniem przepływa następnie przez skraplacz, odbierając po drodze ciepło, zanim powróci do stanu gazowego w innej części systemu (parownik).
Sprzęgło łączy wał sprężarki z silnikiem. Pozwala to na płynną pracę i zapobiega uszkodzeniu obu elementów. Zwykle wykonane jest ze stopu metali, który jest odporny na korozję i rdzewienie. Awaria sprzęgła sprężarki może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Poszukując odpowiedniego sprzęgła kompletnego, można z powodzeniem skorzystać ze strony https://shop.acauto.pl/pol_m_Kategoria_Czesci-Kompresora_Sprzegla-Kompletne-252850.html.
Zawór rozprężny kontroluje ilość czynnika chłodniczego przepływającego do parownika podczas operacji chłodzenia, ograniczając lub umożliwiając przepływ w oparciu o zmiany ciśnienia w systemie. Pozwala on również na pewne rozprężenie gazu podczas jego przepływu przez system, dzięki czemu nie występują duże różnice ciśnienia między wężownicami wewnętrznymi i zewnętrznymi, gdy pracują one w różnych temperaturach.
Parownik jest wymiennikiem ciepła, który odbiera ciepło od powietrza w pomieszczeniu i przekazuje je do cieczy chłodzącej wewnątrz systemu.