Kakao – napój, który zyskał miano ceremonialnego, ale dlaczego?

Kakao – napój, który zyskał miano ceremonialnego, ale dlaczego?
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ziarna kakaowca od wieków były wykorzystywane przez Majów i Azteków. Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z ziarnami kakaowca był Krzysztof Kolumb w 1502 roku. Przywiózł on kilka sztuk do Hiszpanii, gdzie stało się ono popularne wśród hiszpańskiej arystokracji. Dopiero później kakao stało się znane jako powszechny napój.

Słodkie lekarstwo z nowego świata

Współcześnie, dzięki licznym badaniom, kakao ceremonialne zostało powiązane z poprawą funkcjonowania mózgu dzięki wysokiemu stężeniu flawonoli (znanych również jako polifenole), które, jak się uważa, pomagają chronić przed spadkiem zdolności poznawczych poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i poprawę przepływu krwi wokół mózgu. Flawonoidy takie jak kwercetyna, kaempferol, kwas galusowy i katechina znajdują się w proszku kakaowym i ciemnej czekoladzie (ale w mniejszym stopniu w czekoladzie mlecznej).

Ponadto kakao jest bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek, które mogą prowadzić do chorób serca, raka i innych poważnych chorób. Jest dobrym źródłem potasu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi poprzez zdolność do rozluźniania mięśni i regulowania równowagi płynów w komórkach.

Dlaczego tak pokochaliśmy kakao?

Jak nie kochać napoju, który bezpośrednio sprawia, że czujemy się szczęśliwsi? Kakao ceremonialne zawiera poprawiającą nastrój serotoninę, która sprawia, że zauważalnie poprawia się nasze samopoczucie. Zawiera również fenyloetyloaminę (PEA), która zwiększa poziom endorfin – substancji chemicznych, które sprawiają, że czujemy się dobrze. PEA może również zwiększać naszą kreatywność, a to wszystko z delikatnie słodkim kakaowym smakiem!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co najlepiej sprawdzić, zanim oddasz konsole do serwisu?
Co najlepiej sprawdzić, zanim oddasz konsole do serwisu?
Konsola do gier to jedno z najpopularniejszych urządzeń służących do rozrywki. Częste użytkowanie powoduje jednak, że sprzęt ten jak każdy […]
Ostatnie wpisy