Kto przeprowadza badania spawów i ile to kosztuje?

Kto przeprowadza badania spawów i ile to kosztuje?
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W przypadku metalowych elementów zazwyczaj łączymy je ze sobą za pomocą spawania. Tyczy się to w szczególności systemów rurowych. Aby sprawdzić, czy części zostały porządnie zespolone, konieczne jest sprawdzenie spawów. W tym celu najlepiej posłużyć się badaniami wizualnymi vt. Z uwagi na ich nieniszczący charakter, nie mają wpływu na właściwości fizyczne badanej powierzchni. Stanowią podstawową technikę, którą używamy, gdy trzeba sprawdzić stan wszelkiego rodzaju konstrukcji spawanych. Do ich przeprowadzenia konieczne są odpowiednie przyrządy optyczne. Są to między innymi endoskopy giętkie (fibroskopy) oraz endoskopy sztywne (boroskopy). Oprócz tego przydatne są spoinomierze i zwykłe lupy. Szczegółowe wymagania związane z tą metodą badania znajdują się w normie PN-EN 970. W zależności od klasy spawanej konstrukcji potrzebne mogą być dodatkowe badania nieniszczące wykonane innymi sposobami.

Jakie kwalifikacje powinien mieć personel przeprowadzający badania nieniszczące?

Taki personel musi być kwalifikowany wg normy PN-EN 473. Opisuje ona ogólne zasady związane z certyfikacją pracowników wykonujących badania nieniszczące. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy posiadającej prawidłową akredytację. To, ile przyjdzie nam zapłacić, zależy przede wszystkim od średnicy zespawanej rury. W przypadku rury DN 25 cena może wynieść około 85 zł. Przedsiębiorstwa zajmujące się badaniami spawów pozwolą nam w prosty sposób potwierdzić jakość naszych materiałów i produktów.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie działania obejmuje wsparcie psychiatry w leczeniu depresji czy zaburzeń odżywiania?
Według statystyk problem depresji i zaburzeń odżywiania dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa. Choroby psychiczne potrafią w szybkim czasie zrujnować nasze […]
Ostatnie wpisy