Na polskich drogach pojawia się coraz więcej nowych pojazdów. Przytłaczająca większość z nich to auta leasingowane. Opcja ta jest dostępna zarówno dla firm, jak i od 2011 r. również dla klientów prywatnych. Warto przeanalizować, na ile się to opłaca z punktu widzenia zarówno osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, jak i kogoś, kto jest zatrudniony na etacie.
W tym przypadku występują właściwie same korzyści. Rata leasingowa zalicza się bowiem do kosztów uzyskania przychodu. VAT-owcy mają możliwość również dokonania stosownych odliczeń tego podatku. Każdy rozsądny przedsiębiorca będzie wolał więc wziąć samochód osobowy w leasing niż oddać te pieniądze fiskusowi. Tym bardziej, że zyska dzięki temu na wyłączność nowy model pojazdu. Najczęściej z możliwością wykupu po umówionym okresie, który trwa zwykle do 48 miesięcy. Nowoczesny, zadbany samochód to wymierna wartość. Pozwala na bezpieczne i komfortowe podróże służbowe. Dodatkowo stanowi również wizytówkę firmy.
Osoba, nieprowadząca działalności gospodarczej z oczywistych względów nie może skorzystać z ulg podatkowych. Mimo wszystko jednak powinna rozważyć oferty niektórych leasingodawców, jako alternatywę dla tradycyjnego kredytu na samochód osobowy. Szczególnie, że powiązane z koncernami instytucje finansowe proponują klientom prywatnym naprawdę interesujące warunki. Np., jeśli chodzi o Audi leasing przedstawia się wyjątkowo korzystnie. Chociażby z racji uproszczonych formalności, które sprowadzają się praktycznie do przekazania przez klienta informacji o dochodach. W cenie raty dostępnych jest wiele opcji dodatkowych, jak: pakiet ubezpieczeń, okresowe przeglądy, serwis czy obsługa wulkanizacyjna.