Nauka poprzez zabawę – jakie rozwiązania będą do tego najlepsze

Nauka poprzez zabawę – jakie rozwiązania będą do tego najlepsze
zrozumiec-sens
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

O dorosłych mówi się, że kiedy robią to, co kochają, nigdy nie pracują. Tak samo jest w przypadku najmłodszych i ich zdobywania wiedzy. Nie od dziś wiadomo, że kiedy uczymy się z własnej woli, a materiał, który mamy do opanowania jest dla nas ciekawy, znacznie łatwiej przyswajamy wiedzę. Warto więc sprawić, by od najmłodszych lat nauka wiązała się przyjemnością. Dobrym rozwiązaniem jest nauka poprzez zabawę. Jak to zrobić i z jakich metod skorzystać? Co może się do tego przydać? Tego dowiesz się z naszego poniższego artykułu.

Skuteczne sposoby na naukę najmłodszych

Jak już wspominaliśmy, zabawa może być świetną okazją do przyswajania nowych informacji i umiejętności. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, że dzieci nie lubią monotonii i szybko popadają w nudę. Dlatego warto wybierać zróżnicowane aktywności, które będą angażowały maluchy. Ważne jest jednak, by nie były one zbyt łatwe ani zbyt trudne, gdyż to prowadzić może do zniechęcenia. Jak zatem w rozsądny sposób połączyć zabawę z nauką?

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest aktywność fizyczna, która, jak dobrze wiemy, jest właściwym i dobrym nawykiem dla każdego, niezależnie od wieku. Ćwiczenia fizyczne wpływają na nasze zdrowie- nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne. Warto zatem ten rodzaj aktywności połączyć np. z recytowaniem wierszy, utrwalanie nazw ciała, kolorów czy liczebników. Musimy jednak pamiętać o tym, by wskazać maluchom bezpieczną i odpowiednia dla ich wieku, formę ruchu.

Kolejnym skutecznym sposobem na zabawę jako element uczenia się, jest współpraca z innymi. Dotyczy to m.in. wspólnej zabawy na placach lub salach zabaw. Warto pozwolić dzieciom na wykorzystanie kontaktu z rówieśnikami jako okazji do nauki. Wówczas uczą się porozumiewania się oraz szanowania uczuć innych osób. Jedną z form zabawy grupowej może być także wspólne granie w gry planszowe, które uczy przestrzegania zasad. Dobrym wyborem mogą być również karty edukacyjne, które mogą przydadzą się do  wspólnej nauki tabliczki mnożenia, zasad ortografii czy słówek z języka obcego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Cechy i umiejętności dobrego managera
Firmy, które starają się utrzymać stabilną pozycję konkurencyjną stają nieustannie przed nowymi wyzwaniami. Rynek towarów i usług ciągle się zmienia, […]
Ostatnie wpisy