Oznaki awarii skrzyni biegów

Oznaki awarii skrzyni biegów
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Manualne skrzynie biegów w samochodach osobowych nie są zaliczane do zbyt szybko niszczących się elementów, ale mimo to czasami zdarzają się ich awarie. Są to bowiem podzespoły złożone z części ruchomych, które z biegiem czasu ulegają zużyciu. Niesprawna skrzynia daje o sobie zazwyczaj znać poprzez różne objawy zewnętrzne, takie jak choćby dziwne dźwięki. Pamiętajmy, że ich pojawienie się niemal zawsze oznacza konieczność wizyty w warsztacie i dokonanie stosownych napraw. Czasem wystarczy tylko dokupić wadliwą część np. w sklepie Autos.

Nie zwlekaj z naprawą, bo mogą cię spotkać przykre konsekwencje

Objawów niesprawności skrzyni biegów może być naprawdę bardzo wiele. Jednym z najbardziej powszechnych są luzy w drążku zmiany biegów, czemu towarzyszy również jego „latanie” w momencie wciskania pedału gazu.
Kolejnym wyraźnym sygnałem jest charakterystyczne zgrzytanie w trakcie jazdy, dobiegające spod podwozia. Poza tym często zdarza się wyskakiwanie biegów – przyczyną tego stanu rzeczy jest zazwyczaj bardzo niski poziom oleju, ewentualnie jego całkowite zużycie. Tego typu awaria może też powstać wskutek uszkodzenia koła zębatego lub zatrzasku odpowiedzialnego za tzw., zakleszczenie par trybów. Wielu kierowców często skarży się też na zbyt głośną pracę skrzyni, która jest objawem wytarcia łożysk kół zębatych.

Hałas ten jest wyraźnie słyszalny w zasadzie przy każdej zmianie biegu. Należy też wspomnieć o wyciekach oleju (w takiej sytuacji trzeba natychmiast udać się do warsztatu, bo płyn może trwale uszkodzić skrzynię) oraz dużym oporze dźwigni (przyczyną jest przeważnie zepsuty synchronizator, którego zadanie polega na zrównaniu prędkości obrotowych). Wszelkie niezbędne części i akcesoria do skrzyni biegów posiada w swojej ofercie m.in. sklep motoryzacyjny we Włocławku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Typy zabawek, jakimi mogą się bawić małe dzieci
Typy zabawek, jakimi mogą się bawić małe dzieci
Zabawa jest istotną częścią dzieciństwa. Dzięki niej dzieci uczą się o otaczającym je świecie i o tym, co mogą w […]
Ostatnie wpisy