Pierwsza pomoc – na czym polega i jak się jej nauczyć?

Pierwsza pomoc – na czym polega i jak się jej nauczyć?
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsza pomoc to umiejętność, której każdy powinien się nauczyć, ale często jest jedną z najbardziej pomijanych.

Pierwsza pomoc to zastosowanie podstawowej opieki w nagłych wypadkach w celu pomocy osobie, która została zraniona lub nagle zachorowała. Może ona obejmować wstępną reanimację, stabilizację stanu pacjenta i zapewnienie wsparcia życiowego do czasu przybycia bardziej zaawansowanego personelu medycznego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważna jest pierwsza pomoc Poznań na szczęście jako duże miasto posiada wiele ośrodków, w których przeprowadzane są szkolenia pierwszej pomocy na wysokim poziomie. Pierwsza pomoc nie obejmuje stosowania leków lub procedur, które wymagają licencji medycznej do ich podawania.

Poniżej przedstawiono kilka przykładów sytuacji związanych z udzielaniem pierwszej pomocy:

Zadrapania i skaleczenia.

Krwawienie ze skaleczeń i zadrapań może być kontrolowane poprzez mocny ucisk czystą szmatką lub bandażem przez 10-15 minut (aż do zatrzymania krwawienia). Jeśli krwawienie nie ustaje, należy zastosować ucisk bezpośrednio na ranę i natychmiast zwrócić się do lekarza. Nie należy usuwać z rany żadnego wbitego przedmiotu.

Oparzenia

Natychmiast zdejmij ubranie z oparzonego miejsca, jeśli to możliwe bez powodowania dalszych obrażeń lub bólu dla siebie lub innych osób obecnych na miejscu zdarzenia – nie używaj maści lub wazeliny, ponieważ mogą one spowodować pogorszenie się oparzeń, jeśli są stosowane w celu zapobieżenia oparzeniom. Przykryj oparzone miejsce czystą wodą lub chłodnymi okładami; nie używaj lodu, ponieważ spowoduje on dalsze uszkodzenia poprzez zwężenie naczyń krwionośnych poniżej poziomu powierzchni, co powoduje że oparzenie stanie się bardziej dotkliwe. Nie należy przerywać pęcherzy, które mogły powstać; jeśli nie ma wody lub chłodnych okładów, należy użyć czystej odzieży zanurzonej w zimnej wodzie. W tym czasie nie należy stosować żadnych maści, balsamów ani masła na oparzone miejsce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie urządzenia są powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych?
Jakie urządzenia są powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych?
Większość zakładów produkcyjnych korzysta z energii sprężonego powietrza. Jest to bezpieczne medium, które może być w prosty sposób wytwarzane, magazynowane […]
Ostatnie wpisy