Podstawowe zagadnienia BHP w razie zagrożenia wystąpienia wybuchu pożaru

Podstawowe zagadnienia BHP w razie zagrożenia wystąpienia wybuchu pożaru
zrozumiec-sens
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowe postępowanie w razie wybuchu pożaru jest kluczowe do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom, które przebywają w budynku. Każdy pracownik powinien posiadać niezbędną wiedzę, dzięki której będzie wiedział, w jaki sposób postępować w takiej sytuacji. Informacje te przekazywane są podczas regularnych szkoleń BHP.

Jak postępować w przypadku wybuchu pożaru w budynku?

W pierwszej kolejności po zauważeniu ognia należy poinformować osoby z najbliższego otoczenia o tym fakcie. W żaden sposób nie można jednak wzbudzać paniki, bardzo ważne jest zachowanie spokoju. Kolejnym krokiem jest poinformowanie straży pożarnej o wybuchu pożaru. Podając tę informację nie można zapomnieć o dokładnym opisaniu miejsca zdarzenia, podaniu dokładnego adresu, piętra oraz swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Słuchawkę można odłożyć jedynie wtedy, gdy dyspozytor potwierdzi przyjęcie zgłoszenia. Jeśli zachodzi taka potrzeba konieczne jest wykonanie także telefonu na pogotowie ratunkowe. Niezbędne jest także poinformowanie administratora budynku lub działu ochrony o wybuchu pożaru. Zgodnie z zasadami BHP trzeba w miarę możliwości uruchomić najbliższy przycisk Ręcznego Ostrzegacza Pożarowego, który uruchomi alarm w budynku. Jeśli jest to możliwe należy odłączyć energię elektryczną za pomocą przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Gdy sytuacja na to pozwala trzeba spróbować ugasić ogień przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego, takiego jak gaśnice. W każdym budynku powinna znajdować się określona liczba gaśnic, które muszą być regularnie kontrolowane. Jedną z firm, która świadczy tego rodzaju usługi można znaleźć na witrynie http://gami.wroc.pl/. W trakcie pożaru trzeba pamiętać o tym, aby nie otwierać okien i drzwi, ponieważ może to przyczynić się do szybszego rozprzestrzeniania się ognia. Bardzo ważne jest także prawidłowe przeprowadzenie ewakuacji wszystkich osób, które znajdują się w budynku. Muszą one wydostać się na zewnątrz za pomocą klatek schodowych zgodnie z oznaczeniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aranżacja salonu – jakich mebli nie może w nim zabraknąć?
Aranżacja salonu – jakich mebli nie może w nim zabraknąć?
Salon, jako szczególne pomieszczenie w całym domu powinien odpowiednio się prezentować. To właśnie w nim wypoczywamy po trudach całego dnia. […]
Ostatnie wpisy