Projektowanie form wtryskowych – co warto wiedzieć o tym procesie?

Projektowanie form wtryskowych – co warto wiedzieć o tym procesie?
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Projektowanie form wtryskowych to złożony proces, który wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy. Przyjrzyj się głównym etapom projektowania form wtryskowych i dowiedzmy się, co warto wiedzieć.

Opracowanie modelu CAD

Przede wszystkim warto wiedzieć, że proces tworzenia formy wtryskowej rozpoczyna się od opracowania modelu CAD (computer-aided design) przyszłego produktu. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ bezpośrednio wpływa na jakość finalnego produktu. Inżynier musi wziąć pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, które wpływają na wygląd Twojego produktu, jego funkcjonalność i trwałość, tak aby po pierwszym etapie rozwoju otrzymać prototyp, który spełnia wszystkie wymagania do produkcji.

Stworzenie wirtualnej formy

Drugi etap polega na stworzeniu wirtualnej formy, z której później wykonasz rzeczywistą przy użyciu skomplikowanych maszyn. Pozwala to ocenić jej wydajność i sprawdzić, czy nie ma wad w jej konstrukcji przed rozpoczęciem wytwarzania rzeczywistych części do produkcji masowej z wykorzystaniem tej technologii narzędziowej.

Budowa rzeczywistej formy

Następnie przychodzi trzeci etap – budowa rzeczywistej formy przy użyciu specjalnych urządzeń przeznaczonych do tego celu (maszyn). W tym przypadku inżynierowie wykorzystują drogie materiały, które zapewniają wysoką precyzję podczas operacji produkcyjnych: formy plastikowe lub metalowe są wykonywane z płyt ze stali nierdzewnej lub stopu aluminium.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zadbaj o szczelność okien
Zadbaj o szczelność okien
Skuteczne ocieplenie domu i jego izolacja są dla nas niezwykle ważne. Pozwalają bowiem przeciwdziałać wilgoci i nie wpuszczać do środka […]
Ostatnie wpisy