Przełącznik obrotowy – czym jest i do czego się przydaje w firmie?

Przełączniki elektryczne są bardzo szeroko stosowane w maszynach elektrycznych. Dlatego w każdej firmie, która takie urządzenia eksploatuje, znajdziemy ich całą masę. Jednym z takich przełączników jest wersja obrotowa, o którym szerzej opowiemy w dzisiejszym wpisie. Można spotkać go w tych maszynach, gdzie konieczny jest wybór różnej ilości funkcji za pomocą jednego urządzenia. Tutaj właśnie przełączniki obrotowe sprawdzają się najlepiej. Dlaczego tak jest?

Szybkie wybieranie

Urządzenie, którego używanie wymaga wyboru wielu opcji, najczęściej posiada wiele przełączników obrotowych. Dzięki nim możliwe jest bardzo szybkie skonfigurowanie go tak, jak operator sobie tego życzy. Przełącznik, poprzez jego przekręcanie, umożliwia aktywowanie różnych obwodów i funkcji sprzętu. Jednocześnie nie trzeba stosować żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed możliwością jednoczesnego wybrania dwóch funkcji, które nie mogą działać jednocześnie. Dzieje się tak z powodu samej konstrukcji i charakterystyki przełącznika obrotowego, który w danym momencie może znajdować się tylko w jednym położeniu.

Dwa w jednym

Trzeba też wiedzieć, że przełączniki obrotowe najczęściej posiadają w sobie zintegrowane tak naprawdę kilka różnych obwodów. Podczas obracania wybieraka wszystkie te obwody są przełączane, jednak pomiędzy nimi nie ma połączenia galwanicznego. Oznacza to, że możliwe jest łatwe przyłączenie takiego przełącznika do tych funkcji, które muszą mieć od siebie elektrycznie rozdzielone obwody sterujące.

7 miesięcy temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − osiem =