Przyczyny krwawienia z dziąseł

Przyczyny krwawienia z dziąseł
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pojawienie się krwi podczas szczotkowania zębów budzi dyskomfort i niepokój. Istnieje bardzo wiele przyczyn tego zjawiska. Nie każda z nich jest bezpośrednio związana ze stanem naszego uzębienia. Jeśli jednak  zauważymy, że krwawią nam dziąsła, zawsze powinniśmy zdiagnozować źródło tej dolegliwości.

Czy oznacza krwawienie podczas mycia i nitkowania zębów?

Jedną z głównych przyczyn krwawienia jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Powstanie tej dolegliwości związane jest zazwyczaj z obecnością kamienia i płytki nazębnej. Aby uniknąć paradontozy, powinniśmy regularnie usuwać kamień nazębny oraz wykonywać piaskowanie zębów. Zabiegi te warto robić w dobrych gabinetach stomatologicznych wyposażonych w nowoczesny sprzęt.  Kontakt do takiej placówki można znaleźć np. na https://www.medessence.pl/stomatologia-mokotow/. Przyczyna krwawienia może być też bardzo prozaiczna – niewłaściwe lub zbyt rzadkie mycie zębów, które prowadzi do gromadzenia się w jamie ustnej bakterii i zwiększenia wrażliwości dziąseł.

Choroby i zaburzenia, których objawem są krwawiące dziąsła

Ważnym źródłem tego zjawiska są niedobory witaminowe – zbyt mała ilość witaminy C i K w diecie. Może to być także anemia, czyli za mała ilość żelaza we krwi, a także wrodzona lub nabyta zbyt niska krzepliwość krwi. W skrajnych przypadkach za problem odpowiadać może nowotwór. Jeśli obserwujemy regularnie pojawiające się ślady krwi podczas szczotkowania zębów, sprawdźmy też poziom cukru we krwi oraz zróbmy USG jamy brzusznej, aby zweryfikować stan wątroby. Przyczyna może też tkwić w przyjmowanych przez nas lekach, takich jak aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, antydepresanty, leki przeciwhistaminowe i niektóre specyfiki na nadciśnienie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto się zdecydować na zrobienie sobie sztucznych paznokci?
Dlaczego warto się zdecydować na zrobienie sobie sztucznych paznokci?
Pomalowane paznokcie na pięknie zadbanych i wypielęgnowanych dłoniach to jedna z największych ozdób każdej kobiety. Regularne malowanie płytki paznokci co […]
Ostatnie wpisy