Psycholog, a psychiatra – kto jest kim?

Psycholog, a psychiatra – kto jest kim?
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowie to najcenniejsza wartość, co przyzna prawdopodobnie każdy, szczególnie jeśli kiedykolwiek miał z nim problemy. Osoba chora nie dość, że nie może prawidłowo funkcjonować, to w dodatku musi poddawać się leczeniu, co bywa kłopotliwe z uwagi na konieczność regularnego odwiedzania lekarzy specjalistów. Dotyczy to zarówno kłopotów na tle fizyczny, jak i psychicznym, o czym często się zapomina. W tym drugim przypadku po pomoc zwraca się psychologów lub psychiatrów, w zależności od pobudek. Często bywają oni myleni, dlatego warto poznać ich bliżej i zdać sobie sprawę z różnic pomiędzy tymi dwoma zawodami.

Jakie są różnice między psychologiem a psychiatrą?

Z obydwoma z lekarzy możemy się spotkać w niemal każdym mieście, a jeśli akurat potrzebny będzie nam psycholog Warszawa jest jednym z miejsc gdzie z pewnością znajdzie się niejeden dobry specjalista. Psycholog to zawsze osoba wykształcona, gdyż aby móc wykonywać swój zawód musi ukończyć 5 letnie studia magisterskie zapewniające odpowiednie kwalifikacje. Psycholog zazwyczaj zajmuje się jednak tylko diagnozą, a więc najczęściej udamy się do niego po to, aby pomógł ona nam określić rodzaj i wagę problemu. Może on poradzić nam co robić wówczas, gdy przykładowo nie możemy poradzić sobie z uzależnieniami, dopadła nas depresja lub nie radzimy sobie z emocjami i stresem. Nie ma on natomiast kompetencji by przeprowadzać na nas psychoterapię, ani leczyć nas gdy objawy niecodziennych zachowań i odczuć są nasilone. Do tego stworzony jest psychiatra, który na podstawie diagnozy przystępuje do rozpoczęcia właściwej terapii, której celem jest powrót pacjenta do całkowitego zdrowia psychicznego. Aby móc to robić, psychiatra musi mieć ukończone studia medyczne, które trwają nieco dłużej niż typowe magisterskie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wyglądają psychotesty?
Jak wyglądają psychotesty?
Jednym z rodzajów diagnostyki z zakresu medycyny pracy są testy sprawdzające predyspozycje kandydatów do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Służą […]
Ostatnie wpisy