Różnice między pogrzebem świeckim a kościelnym

Różnice między pogrzebem świeckim a kościelnym
zrozumiec-sens
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Według oficjalnych danych coraz więcej osób mieszkających w naszym kraju decyduje się na pogrzeb o świeckim charakterze. Różni się on od tradycyjnego pochówku przede wszystkim brakiem księdza. Zastępuje go osoba zwana mistrzem ceremonii, która wygłasza przygotowaną przez siebie przemowę podczas uroczystości, a nierzadko też opracowuje cały scenariusz wydarzenia. Jeśli interesuje nas taki parametr jak cena mistrza ceremonii zatrudnimy już za około 600 zł – oczywiście w zależności od miasta.

Każdy zasługuje na godny pochówek

Pogrzeb świecki (inaczej ateistyczny) w przeciwieństwie do kościelnego odbywa się najczęściej na cmentarzu komunalnym, gdzie znacznie łatwiej jest o dostęp do kaplicy. W tym przypadku obrządek przy otwartej mogile należy bowiem raczej do rzadkości. 

Uroczystość prowadzi zawsze mistrz ceremonii, który nie posiada święceń kapłańskich. Ma on natomiast ukończony specjalny kurs i cechuje się wysoką kulturą osobistą oraz dużą odpornością psychiczną. Do jego obowiązków należy m.in. przeprowadzenie wywiadu z rodziną (osobiście lub telefonicznie), sporządzenie i wygłoszenie przemowy, przybliżenie sylwetki zmarłego, wyrecytowanie wybranego wiersza (opcjonalnie), a ponadto zadbanie o atrakcyjną oprawę muzyczną i fotograficzną. 

Spora różnica między pogrzebem świeckim i kościelnym polega również na tym, że w trakcie tego pierwszego nie ma żadnych modlitw, religijnych pieśni czy jakichkolwiek obrzędów związanych z katolicyzmem lub innym wyznaniem. Jeśli interesują nas profesjonalne usługi pogrzebowe w Poznaniu działa wiele zakładów oferujących zarówno pochówek ateistyczny, jak i religijny. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co można ciąć laserem?
Współcześnie w przemyśle powszechnie wykorzystywany jest nowoczesny laser, który służy do cięcia materiałów metalowych oraz niemetalowych zróżnicowanych pod względem grubości. […]
Ostatnie wpisy