W jakich dziedzinach przemysłu znajdują zastosowanie wyroby gumowe?

W jakich dziedzinach przemysłu znajdują zastosowanie wyroby gumowe?
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Guma to materiał pozyskiwany z kauczuku naturalnego bądź syntetycznego, ewentualnie mieszanki tych dwóch surowców. Produkuje się z niej rozmaite wyroby, które są powszechnie wykorzystywane w licznych gałęziach przemysłu. W większości są to drobne elementy charakteryzujące się wysoką elastycznością, niepodatnością na działanie substancji chemicznych (olejów, rozpuszczalników itp.) oraz optymalną wytrzymałością odkształceniową. Ich wartościowa zaleta to również doskonałe właściwości amortyzujące.

Nieskończone możliwości eksploatacji

Wyroby gumowe zaczęły być wytwarzane już na początku XIX wieku, ale tak naprawdę dopiero w drugiej połowie XX w. zyskały ogromną popularność. Obecnie znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w branży budowlanej, gdzie służą choćby do uszczelniania różnorodnych instalacji i obiektów konstrukcyjnych. Na uwagę zasługują np. kapturki montowane na dachówkach, które efektywnie zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej do przestrzeni mieszkalnej. Omawiane wyroby stanowią ponadto normę w przemyśle wydobywczym oraz górniczym. Tutaj także pełnią rolę uszczelek, zapewniając sprawne funkcjonowanie rurociągów i zbiorników. Dodatkowo występują w formie przenośników taśmowych przeznaczonych stricte do transportowania surowców.

Jakby tego było mało, elementy gumowe wprost świetnie sprawdzają się w następujących dziedzinach: medycynie (sondy badawcze, rękawiczki ochronne, maski twarzowe, rurki sprzętowe), motoryzacji (opony samochodowe, przewody paliwowe), sporcie (piłki do nogi i siatkówki, czepki do pływania) i branży maszynowej (izolatory elektryczne, amortyzatory). Na zakończenie należy jeszcze wspomnieć o odbojach drzwiowych, podeszwach obuwniczych oraz nasadkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zadbać o zdrowie swoje oraz najbliższych?
Coraz więcej osób decyduje się na leczenie różnych dolegliwości z pomocą naturalnych metod. Stosowanie odpowiedniej diety, ziół, naparów, czy masaży […]
Ostatnie wpisy