Walka o alimenty – wszystko, co musisz wiedzieć

Walka o alimenty – wszystko, co musisz wiedzieć
zrozumiec-sens
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W przypadku, gdy rodzice nie pozostają ze sobą w związku małżeńskim jedna strona, zwykle jest to stały opiekun małoletniego, ma prawo wystąpić o alimenty, czyli środki na utrzymanie dziecka. Aby tego dokonać, należy przede wszystkim złożyć pozew w sądzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania dziecka oraz dołączyć do dokumentacji wszelkiego rodzaju rozliczenia, faktury oraz rachunki związane z codziennym utrzymaniem. Co jeszcze warto zrobić, by skutecznie ubiegać się o pieniądze dla swojego wychowanka?

Ustalanie kwoty alimentacyjnej – co należy brać pod uwagę?

Zgodnie z art. 133 K.r.o. § 1, rodzice są zobowiązani do łożenia na utrzymanie oraz wychowanie dziecka zgodnie z jego usprawiedliwionymi potrzebami. Do tych zaliczają się przede wszystkim koszty wyżywienia, opieki – także w postaci opieki szkolnej czy zatrudnienia wykwalifikowanej niani, jak również częściowe opłaty za mieszkanie, prąd, gaz oraz wodę. Aby pozew o alimenty mógł zostać rozpatrzony przez sąd, należy dołączyć do niego kserokopie rachunków oraz faktur potwierdzających wydatki, jak również spis miesięcznych kosztów utrzymania dziecka w oparciu o prawdziwe dane. Warto mieć na uwadze, by w czasie gromadzenia dokumentów brać pod uwagę wyłącznie realne wydatki na dziecko. W celu napisania prawidłowego dokumentu oraz w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do gromadzenia dokumentacji warto udać się po poradę do prawnika, np. https://www.rozwadowska-kucka.pl/gdansk, który w szybki i zrozumiały sposób wyjaśni wszelkie nieścisłości, a nawet będzie reprezentować nas w czasie rozprawy w sądzie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skąd czerpać informacje o historii danej nieruchomości?
Skąd czerpać informacje o historii danej nieruchomości?
Informacje o nieruchomości Istotne informacje o nieruchomości dotyczą zarówno jej historii jak i przyszłości. Zapiski o tym, kto zamieszkiwał nieruchomość […]
Ostatnie wpisy