Firany to popularny dodatek do wystroju wnętrz. Stosuje się je głównie do ochrony intymności, ale także jako osłonę przed słońcem oraz wlatującymi do środka owadami. Rozróżnia się je przede wszystkim ze względu na materiał wykonania, spośród których każdy ma swoje niepowtarzalne cechy. Jakie to materiały?
Firany zakładamy w każdym pomieszczeniu, ale najczęściej tam, gdzie przebywamy najwięcej lub chcemy aby konkretny pokój dobrze się prezentował. Dlatego często wykorzystuje się chociażby firany do salonu z woalu, mające zapewnić reprezentatywny charakter salonu oraz odpowiednią osłonę przed wymienionymi wcześniej czynnikami. Woal to tkanina bardzo delikatna i układająca się w miękki sposób. Nie jest sztywna, ani twarda. Przepuszcza ona światło, ale w ograniczonym zakresie, przez co przy jednoczesnej ochronie przed słońcem gwarantuje odpowiednią ilość światła wewnątrz budynku. Innym rodzajem tkaniny do firan jest żakard, który cechują przede wszystkim wytrzymałość i trwałość. Firany żakardowe są dość ciężkie, ale posiadają sporo zalet, takich jak chociażby brak konieczności dokładnego prasowania. Podobną cechą może poszczycić się markizeta. Ten materiał przypomina siatkę, która wygląda różnie i przepuszcza różne ilości światła, w zależności od gęstości splotu. Kolejną wyróżniającą się tkaniną jest tiul, czyli ażurowe, bardzo delikatne tworzywo składające się z jedwabiu lub bawełny. Jego charakterystyka sprawia, że produkty z niego wykonane dobrze sprawdzają się w nowoczesnych, ale i w klasycznych aranżacjach.
To jedynie krótka lista popularnych tkanin, która jednak może być znacznie dłuższa. Chcąc dowiedzieć się więcej o firanach oraz o tym z czego powstają, warto skorzystać z wiedzy specjalistów, takich jak https://strefafiran.pl/pl/blog/Jaki-material-na-firany-Wszystko-o-rodzajach-tkanin/6, którzy o tworzeniu zasłon wiedzą znacznie więcej.