Zbieranie płyt gramofonowych z muzyką klasyczną było niezwykle popularne w czasach PRL, ponieważ wtedy był to jeden z nielicznych sposobów słuchania muzyki w ogóle. Dzisiaj mamy znacznie nowocześniejsze nośniki i metody odtwarzania, a dostęp jest prostszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Winyle mają jednak swoją wartość i niepowtarzalny styl, który wiąże się z klasą oraz starodawnym sznytem. Dzisiaj, w nieco odmienionej formie, powracają do łask. Warto zatem zapoznać się z podstawowym zakresem zadań, jakie obowiązują w grupie kolekcjonerów.
Po pierwsze należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który pozwoli nam zgromadzone płyty odsłuchać. Do tego celu posłuży gramofon oraz wzmacniacz, a czasami przedwzmacniacz. Ten ostatni jest potrzebny wtedy, gdy wzmacniacz nie jest w niego wyposażony automatycznie. W trakcie swojej kolekcjonerskiej pasji najważniejszy jest sposób dbania o płyty gramofonowe, czyli czyszczenie oraz przechowywanie. Te czynności decydują o tym, jaka będzie jakość odtwarzanego dźwięku. Najpopularniejsze formy przechowywania to segregatory, gdy kolekcja nie jest zbyt duża lub specjalne regały stworzone z myślą o przechowywaniu winyli.
Należy pamiętać o właściwym zabezpieczaniu płyt. Przede wszystkim służy do tego oryginalne opakowanie, ale też specjalne folie antystatyczne, które pokrywają od wewnątrz koperty, w które warto je dodatkowo wkładać. Ważny jest również sposób wyjmowania winyli z opakowania. Zawsze za brzegi. Z kolei czyścimy odwrotnie: od środka ku zewnątrz.