Z roku na rok coraz popularniejsze w Polsce stają się całoroczne kompostowniki ogrodowe. Gromadzone w nich wszelkie odpady organiczne są bowiem przekształcane w wartościowy nawóz naturalny (utylizowane), który z powodzeniem może służyć choćby do zasilania roślin. Wyróżniamy kilka rodzajów omawianych konstrukcji – drewniane (robione własnoręcznie i niezbyt trwałe), z tworzyw sztucznych (wyjątkowo tanie), murowane oraz metalowe (najbardziej wytrzymałe). Jakie są kluczowe korzyści z posiadania kompostownika w przydomowym ogrodzie bądź na działce?
O kompostownikach ogrodowych powinny pomyśleć w szczególności osoby dbające o ekologię oraz domowe finanse. Wynika to z faktu, że są to obiekty wytwarzające w pełni zdrowy dla przyrody i ludzi, a także całkowicie darmowy nawóz bogaty w liczne substancje odżywcze. Duże znaczenie w tym kontekście ma również możliwość znacznego ograniczenia kosztu wywozu odpadów, ponieważ ogromna część z nich ląduje w zbiorniku (recykling).
Pozostałe istotne atuty każdego kompostownika to:
– wyeliminowanie ryzyka rozprzestrzeniania się zagrożeń o charakterze sanitarnym oraz epidemiologicznym
– wyraźne przyspieszenie procesu rozkładania się materii organicznej
– wolniejsze zapełnianie kosza na śmieci w domu
– dawanie dobrego wzorca sąsiadom
– wzmacnianie upraw przed chorobami i szkodnikami
Dodajmy, że kompostownik najlepiej jest postawić w miejscu ustronnym, a jednocześnie świetnie nasłonecznionym i znajdującym się niezbyt blisko domu. Musi on mieć koniecznie zamontowaną pokrywę o wysokim poziomie szczelności.