Zalety korzystania z całorocznego kompostownika

Zalety korzystania z całorocznego kompostownika
zrozumiec-sens
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok coraz popularniejsze w Polsce stają się całoroczne kompostowniki ogrodowe. Gromadzone w nich wszelkie odpady organiczne są bowiem przekształcane w wartościowy nawóz naturalny (utylizowane), który z powodzeniem może służyć choćby do zasilania roślin. Wyróżniamy kilka rodzajów omawianych konstrukcji – drewniane (robione własnoręcznie i niezbyt trwałe), z tworzyw sztucznych (wyjątkowo tanie), murowane oraz metalowe (najbardziej wytrzymałe). Jakie są kluczowe korzyści z posiadania kompostownika w przydomowym ogrodzie bądź na działce?

Ochrona środowiska naturalnego to nie wszystko

O kompostownikach ogrodowych powinny pomyśleć w szczególności osoby dbające o ekologię oraz domowe finanse. Wynika to z faktu, że są to obiekty wytwarzające w pełni zdrowy dla przyrody i ludzi, a także całkowicie darmowy nawóz bogaty w liczne substancje odżywcze. Duże znaczenie w tym kontekście ma również możliwość znacznego ograniczenia kosztu wywozu odpadów, ponieważ ogromna część z nich ląduje w zbiorniku (recykling).

Pozostałe istotne atuty każdego kompostownika to:

– wyeliminowanie ryzyka rozprzestrzeniania się zagrożeń o charakterze sanitarnym oraz epidemiologicznym

– wyraźne przyspieszenie procesu rozkładania się materii organicznej

– wolniejsze zapełnianie kosza na śmieci w domu

– dawanie dobrego wzorca sąsiadom

– wzmacnianie upraw przed chorobami i szkodnikami

Dodajmy, że kompostownik najlepiej jest postawić w miejscu ustronnym, a jednocześnie świetnie nasłonecznionym i znajdującym się niezbyt blisko domu. Musi on mieć koniecznie zamontowaną pokrywę o wysokim poziomie szczelności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o stopy swojego malucha?
Jak dbać o stopy swojego malucha?
Złota polska jesień choć piękna, bywa kapryśna. Ulewne deszcze i zmienna temperatura sprawiają, że często jest ona prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza […]
Ostatnie wpisy